Poszukiwanie pracy należy zacząć od dobrze przygotowanego CV. To już ponad połowa sukcesu. Na podstawie starannie przygotowanego życiorysu rekruter będzie w stanie ocenić, czy kandydat będzie odpowiedni do danej roli, na którą aplikował.
Istotne jest „dopasowanie” naszego CV pod konkretne stanowisko. Nie ma potrzeby opisywania całego doświadczenia, jeżeli jest niezwiązane z ofertą, na którą aplikujemy. Należy przede wszystkim wskazać najważniejsze umiejętności np. w przypadku programisty – z jaką technologią pracuje, ile ma doświadczenia, krótki opis projektów i kierunek dalszego rozwoju.
Już na etapie tworzenia CV należy się zastanowić, w jaki sposób przedstawić poziom znajomości z danej technologii. Na pewno najmniej czytelne jest oznaczenie tego np. słynnymi kropkami, liniami czy gwiazdkami. Wygląda to ładnie, jednak często nie przekłada się na stopień posiadanej wiedzy (i już na pewno na czytelność!). Prostszym rozwiązaniem będzie stosowanie określeń np. znajomość podstawowa lub zaawansowana.
Tak samo w przypadku znajomości języków – czasem warto określić swój poziom dość krytycznym okiem niż później gorzej wypaść na weryfikacji.
Od strony technicznej należy zadbać, aby CV było przejrzyste i czytelne. Spójny font, interlinia czy jednolita kolorystka. Jest to powiązane z rolą, na którą będziemy aplikować. Inaczej będzie wyglądało CV kandydata ubiegającego się o rolę dyrektora banku, a inaczej UX designera. W CV na pewno nie należy wskazywać pełnego adresu zamieszkania. Wystarczy umieścić miejscowość lub informację o preferencjach do pracy zdalnej. Rekruter nie musi wiedzieć, przy jakiej ulicy mieszkasz, czy jaki masz numer mieszkania.
Najważniejsze jest poprawne podanie aktualnego numeru telefonu. Bez tego rekruter nie będzie mógł zadzwonić i przedstawić szczegółów oferty. Dobrą praktyką jest załączanie od razu adresu e-mail – przed lub po spotkaniu będziesz mógł otrzymać od razu szczegóły oferty.
Na koniec, po przygotowaniu życiorysu należy zweryfikować, czy nie ma literówek. To jest czas na ostatnie poprawki… i zapisujemy! Nasze CV najlepiej zapisać w uniwersalnym formacie np. PDF.
I jeszcze jedno – rekruter nie musi znać twojego stanu matrymonialnego!