Początkująca baletnica i doświadczona wolontariuszka

29 lipca 2022

Katarzyna Szczerba dopiero niedawno rozpoczęła swoją przygodę w świecie IT, a w Scalo pracuje jako IT Researcherka. Drugą, równie ważną dziedziną życia Kasi jest wolontariat, w który angażuje się od bardzo dawna. W wolnych chwilach natomiast spełnia marzenia z dzieciństwa – tańcząc balet.

Czym zajmujesz się w Scalo?

W Scalo pracuję na stanowisku IT Researcher. Czym się zajmuję? Nadążaniem za tym co się wokół mnie dzieje.😊 Tak poważnie – zajmuję się generowaniem kandydatów na poszczególne stanowiska. Mogę to robić w przeróżny sposób, z wykorzystaniem wszelkich narzędzi, jakie przyjdą mi do głowy.

Skąd pomysł żeby spróbować w branży IT?

Lubię kiedy wokół mnie nie jest nudno – a branża IT zmienia się z dnia na dzień. Podoba mi się, że ciągle mam szansę uczyć się czegoś nowego. Nie chcę zamykać się na kolejne możliwości, wręcz przeciwnie – wykorzystywać wszystko co życie mi daje. Podoba mi się też konkretność tej branży. Tutaj nie ma miejsca na niedomówienia – widzisz jasny efekt swojej pracy, każdy wie jaka jest jego rola i wykorzystuje to, co umie robić najlepiej.

Poprzednio pracowałaś na pełny etat charytatywnie – czym się wtedy zajmowałaś?

W zasadzie od kiedy tylko mogłam, czyli będzie już ładnych parę lat, może nawet z 10, angażowałam się w przeróżne wolontariaty. Miałam okazję spędzić wiele bardzo owocnych i wymagających godzin w świetlicach szkolnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych (dawnych, tak zwanych, domach dziecka) i w świetlicy dla osób czynnie używających substancji psychoaktywnych. To ostatnie miejsce zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest jednym z dosłownie kilku takich działających w Polsce. Funkcjonuje w ramach nurtu redukcji szkód, czyli w dużym uproszczeniu, ma na celu wspieranie w funkcjonowaniu w społeczeństwie osób uzależnionych, bez wymogu od nich abstynencji. W naszej świetlicy mogły przebywać osoby będące pod wpływem różnych substancji. W Polsce jest to bardzo kontrowersyjny nurt, natomiast w krajach zachodnich jest to standard w niesieniu pomocy.

Poniżej zdjęcie związane właśnie z tym miejscem – w najbardziej wymagającym momencie – czyli w szczycie pandemii.

kasia-szczerba-scalo

Jak obecnie wygląda Twoja działalność charytatywna?

Obecnie, na okres adaptacji do nowych obowiązków w Scalo wstrzymałam moje działania charytatywne, natomiast po wakacjach zamierzam spełniać się na obydwu tych polach.

Tańczysz balet, czy pamiętasz jak to się zaczęło?

„Tańczysz” to bardzo duże słowo. Ja próbuję tańczyć, wychodzi mi to z różnym skutkiem. Balet jest niesamowicie wymagającą dyscypliną. Zaczęło się to w trakcie studiów, całkiem niedawno. Lubię realizować założone sobie cele, czy to te z dzieciństwa, czy to pojawiające się w głowie na bieżąco. Marzyłam o balecie odkąd byłam małą dziewczynką, więc pewnego dnia, jakieś 20 lat później, po prostu zapisałam się na zajęcia. 😊

Czy trzeba mieć umiejętności taneczne, żeby zacząć trenować balet?

Wydaje mi się, że pewne predyspozycje mogą ułatwiać i przyspieszać naukę. Ale wychodzę z założenia, że nowych rzeczy trzeba po prostu próbować, każdy z nas kiedyś zaczynał.

Co najbardziej lubisz w tym tańcu? Co jest dla Ciebie najtrudniejsze?

Najbardziej lubię w tym tańcu jego dokładność i precyzję. W codziennym życiu zazwyczaj zajmuję się kilkoma rzeczami jednocześnie, wiele się wokół mnie dzieje, a w balecie, przynajmniej na początkowych etapach jego nauki, trzeba być tu i teraz, skupionym dokładnie na tym, co się robi. To jest również dla mnie najtrudniejsze, ale paradoksalnie, pomaga mi się odprężyć.

Czy oglądając film “Czarny łabędź” marzyłaś kiedyś o występie przed wielką publicznością?

Oglądając ten film marzyłam raczej, żeby pomóc głównej bohaterce w zmaganiu się z jej demonami. Więc fabuła tego filmu idealnie łączy dwa tematy poruszone tutaj.

Ale tak, o występie przed wielką publicznością również marzyłam. Cała ta oprawa, muzyka, stroje, makijaż – to daje poczucie odrealnienia, ulotności.  Chciałabym tego zaznać.

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.