Trendy UX i UI w 2022 roku

02 lutego 2022

Ostatnie dwa lata zmieniły rzeczywistość każdego z nas. Pandemia zrewolucjonizowała sposób, w jaki pracujemy, i spowodowała jeszcze szybszy rozwój cyfrowego świata. Część z nas wciąż pracuje zdalnie, każdego dnia uczestnicząc w konferencjach wideo. Prowadzenie biznesu w świecie wirtualnym stało się powszechne, ale jednocześnie bardziej wyrafinowane. Wygląda na to, że rok 2022 nie zmieni tej dynamiki. Wprost przeciwnie, jeszcze mocniej przyspieszy proces cyfryzacji. W odpowiedzi na tę sytuację świat online zdominował trendy wymuszając ciągły postęp. Czego możemy spodziewać się w świecie UX/UI w nadchodzących miesiącach? Oto 7 trendów UX i UI, które będą obowiązywać w roku 2022!

Podejście mobile-first

Rok 2022 niewątpliwie będzie ogromnym krokiem naprzód w stronę mobile-first. Dostosowanie interfejsu strony czy aplikacji do urządzeń mobilnych to już nie opcja. To obowiązek. Życia bez telefonu komórkowego nie potrafią sobie wyobrazić użytkownicy na całym świecie – w niektórych krajach nawet dwie trzecie ruchu na stronach internetowych pochodzi właśnie ze smartfonów. Dlatego strony i aplikacje, które zostaną zaprojektowane w 2022 roku, muszą uwzględnić użytkowników urządzeń mobilnych. Odpowiednie dostosowanie treści do różnych ekranów, atrakcyjny design, który dobrze prezentuje się i na ekranie komputera, i niewielkiego smartfona – to duże wyzwania, którym muszą stawić czoła projektanci UX i UI.

Jak to zrobić? Przede wszystkim, upewnij się, że Twoja strona poprawnie i estetycznie wyświetla się na każdym urządzeniu mobilnym, niezależnie od wielkości ekranu. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego dystansu między elementami – np. zbyt gęste rozmieszczenie pozycji w menu może odstraszać użytkowników. Ułatwieniem dla usera będzie też możliwość skorzystania z autoryzacji np. poprzez czytnik linii papilarnych zamiast konieczności wpisywania hasła na małej klawiaturze.

Rozmiar fontu ma znaczenie

Wygląda na to, że duży tekst pozostanie w czołówce typografii. Rozmiary fontów od kilku lat są coraz odważniejsze i większe, wielka typografia w samym środku strony docelowej nie zaskakuje już ani projektantów, ani użytkowników. Dzięki współczesnym, wyróżniającym się fontom witryny internetowe są coraz śmielsze i jeszcze skuteczniej przyciągają uwagę odbiorców. W 2022 roku duży tekst będzie szedł w parze z subtelnymi niuansami, które nadadzą prosty styl. Takimi niuansami mogą być podkreślenia czy kursywa. Oczywiście wciąż najwyższy priorytet będzie miała czytelność, dlatego przewiduje się, że projektanci UX i UI będą chętnie sięgać po fonty o wysokim kontraście, a także fonty pogrubione i solidne – szczególnie w kontekście tytułów i nagłówków.

Jak to zrobić? Postaw na szeryfy o wysokim kontraście, ale nie rezygnuj z oryginalnych fontów w stylu vintage, które budują przyjazną atmosferę. To, co chcesz wyróżnić, podkreślaj lub bolduj.

Nowa odsłona scrollowania

Przewijanie tekstu, szczególnie o dużej objętości, to już przeszłość. Dlatego tradycyjne scrollowanie treści już niedługo zacznie odchodzić w zapomnienie. Jeśli chcesz przykuć uwagę użytkowników na swojej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej, pora poznać tzw. scrollytelling. Jest to nowoczesna forma narracji, która na jednej treści łączy wszystkie niezbędne funkcje – przewijanie w poziomie i w pionie, przesuwania oraz opcję „kliknij i przytrzymaj”. Użytkownik przewija tekst w dół, nie musi jednak niczego klikać czy przechodzić na kolejne kroki. Strona staje się „żywa”, interaktywna, a użytkownik nie nudzi się, czytając.

Wskazówka: Pamiętaj, aby odchodząc od standardowej nawigacji, dawać odbiorcom subtelne wskazówki i podpowiedzi, dzięki czemu nie zniechęcisz ich poziomem trudności.

Animacje

Animowane grafiki dodają charakteru. W tym roku wszystkie trendy wskazują, że grafika zdecydowanie zmierza w kierunku animacji i wideo. Animowane treści są dużo bardziej angażujące niż ich statyczne odpowiedniki, dlatego coraz więcej firm animacje 2D i 3D traktuje już jako stały element cyfrowych produktów. Animacje stają się coraz bardziej interaktywne, interfejsy – dynamiczniejsze, a doznania użytkowników – coraz bardziej nowatorskie i niecodzienne. Warto jednak pamiętać, aby zaprojektować animowane grafiki w sposób, który nie obciąża strony.

Wskazówka: Mówiąc o animacjach, warto też rozważyć animowane logo. Ożywione, ruchome logo skuteczniej przyciąga uwagę i podnosi świadomość marki. Taki zabieg zastosował ostatnio Facebook, tworząc nowe logo 3D Meta.

Wizualizacja danych

W 2022 roku dane to już znacznie więcej niż tylko liczby i procenty. Projektowanie interfejsu danych stało się trendem i coraz częściej zamiast abstrakcyjnych danych widzimy te w wersji stylizowanej. Uwagę użytkownika możesz utrzymać tylko wtedy, gdy liczby i fakty wzbudzają zaufanie odbiorcy. A mogą takie być, tylko jeśli są intuicyjne, łatwe do zrozumienia i angażujące. Dane przedstawione w sposób interesujący wizualnie wspierają skuteczne przekazywanie odpowiedniego komunikatu. W pewnym sensie opowiadają historię, którą użytkownik chce poznać. Analizowanie złożonych tekstów, faktów i liczb jest po prostu męczące, dlatego w nadchodzących miesiącach triumfować będą projektanci, którzy potrafią przedstawić je czytelnie i angażująco.

Jak to zrobić: zamiast tradycyjnej formy prezentowania danych używaj wykresów i ilustracji. Świetnie sprawdzają się też kolorowe infografiki. Te ostatnie nie muszą być nawet statyczne. Daj użytkownikowi możliwość „bawienia się” danymi, przesuwania ich, spraw, by były klikalne. To sprawi, że przekaz stanie się bardziej zrozumiały i angażujący.

Psychologiczne użycie koloru

Odważne kolory od kilku lat pomagają tworzyć wyróżniające się strony internetowe i aplikacje. Nie są niczym nowym i często zastępują stonowane barwy, które po prostu giną w dynamicznie zmieniającym się cyfrowym świecie. W roku 2022 trend używania odważnych, nasyconych kolorów będzie nadal się rozwijał, eksperci twierdzą jednak, że będzie im towarzyszyła refleksja nad tym, jakiego użyć koloru, aby wywołać w odbiorcach określony efekt. Prognozy UX i UI na 2022 rok jasno wskazują, że tworząc produkt cyfrowy, należy zastanowić się, co chcesz przekazać za pomocą odpowiednich kolorów i jakie odczucia chcesz wzbudzić w odbiorcach.

Jak to zrobić: Przeanalizuj, jakie uczucia chcesz wywołać w użytkownikach. Odcienie niebieskiego kojarzą się z zaufaniem, a kolor czerwony pobudza do działania i symbolizuje energię. Biel daje poczucie wolności i przestrzeni, dlatego wciąż często używana jest jako kolor tła. Z drugiej strony, czerń, szczególnie w e-commerce, kojarzy się z markami luksusowymi.

Personalizacja treści

Żyjemy w czasach, gdy każdy użytkownik ceni sobie indywidualne podejście. Dlatego firmy robią wszystko, aby takie podejście odbiorcom zapewnić. Koniec ze statycznymi stronami, na których nic się nie zmienia! Rok 2022 to dynamiczny content, który dostosowuje się do historii przeglądania i wyszukiwania potencjalnych klientów. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku sklepów internetowych, które dzięki całkowicie spersonalizowanej ofercie wyświetlanej na stronie mogą skuteczniej wpływać na decyzje zakupowe użytkowników.

Wskazówka: Proponowanie dostosowanych do historii zakupowej (lub historii wyszukiwania) produktów, promocje obejmujące produkty, którymi użytkownik był wcześniej zainteresowany – algorytmy oparte na personalizacji to przyszłość nowoczesnego designu w e-commerce. Ogromne znaczenie będzie tu miał rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Wyświetlaj użytkownikowi to, co chce zobaczyć, a rozbudzisz jego ciekawość!

Podsumowanie

Teraz, gdy już wiesz, co przyniesie najbliższa przyszłość, możesz świadomie zaplanować swoje działania UX i UI na cały rok 2022. Umiejętność dostosowania swoich projektów do wyżej opisanych trendów może zdecydować o tym, jak skutecznie będzie sobie na rynku radził Twój cyfrowy produkt; nieważne, czy jest to strona internetowa czy aplikacja mobilna. Dostosowanie produktu do wymagań urządzeń mobilnych, scrollytelling, animacje (również 3D) czy pełna personalizacja treści – przed dzisiejszymi projektantami UX i UI stoi wiele wyzwań, których skuteczne zrealizowanie może skutkować zauważalną poprawą konwersji. Rok 2022 na pewno przyniesie jeszcze silniejsze skupienie się na samym użytkowniku i jego potrzebach, można więc powiedzieć, że na rozwoju wyżej opisanych trendów skorzystają przede wszystkim odbiorcy.

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.