Zaprogramuj się na pozytywne myślenie

02 lutego 2021

Pozytywne myślenie to inaczej pozytywne nastawienie do ludzi i otaczającego nas świata. Taki stosunek do życia pomaga nam osiągnąć zamierzone cele, daje poczucie szczęścia i rodzi dobre samopoczucie. Choć definicja pozytywnego myślenia jest całkiem prosta, nie każdy może od razu powiedzieć, jakie cechy charakteryzują myślącą pozytywnie osobę. O jakich więc mowa? Przede wszystkim optymizm, chęć podjęcia wysiłku i działania, a także umiejętność akceptowania tego, że również pozytywnym ludziom zdarzają się gorsze dni czy trudne momenty. Pozytywnie myślący ludzie są jednak elastyczni i wdzięczni za dobro, które otrzymują w życiu.

Rola pozytywnego nastawienia w naszym życiu

Na ten temat przeprowadzono wiele badań, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Okazuje się, że jest wiele powodów, dla których warto pozytywnie myśleć o przyszłości i otaczającym nas świecie. Przede wszystkim pozytywne myślenie przyciąga pozytywne zdarzenia. Na pewno słyszałeś o prawie przyciągania, prawda? Im bardziej optymistycznie myślisz o życiu, tym więcej pozytywnych zdarzeń przyciągasz. Optymistyczne nastawienie do świata pomaga też w zachowaniu harmonii w relacjach międzyludzkich. Widzisz w ludziach więcej dobrych cech i rzadziej skupiasz się na stereotypach.

Gdy jesteś osobą myślącą pozytywnie, robisz też lepsze wrażenie na innych, co może przydać się w relacjach prywatnych i biznesowych. I wreszcie osoby, które są optymistycznie nastawione do świata, zwykle mniej się stresują, są za to bardziej zmotywowane do samorozwoju i nauki nowych rzeczy. Sprawia to, że w życiu spotyka je więcej dobrych rzeczy, również ze strony innych ludzi. Pamiętaj, że aby osiągnąć sukces i zmienić świat, trzeba zacząć od siebie i pozytywne nastawienie na pewno Ci w tym pomoże.

Tipy i ćwiczenia na pozytywne myślenie

Wiemy już, czym jest pozytywne myślenie i jaka jest jego rola w naszym życiu. Jeśli jednak z natury nie jesteś osobą przejawiającą podobne nastawienie, czy możesz to zmienić? Oczywiście! Postaraj się wcielić w życie poniższe wskazówki i ćwiczenia, a pozytywne nastawienie szybko zagości w Twoim życiu.

Celebruj małe sukcesy – Twój projekt w pracy odniósł sukces, a może dziecko dostało w szkole dobrą ocenę? Uczcij to! Życie nie składa się tylko z dużych celów i spektakularnych osiągnięć. Celebrowanie drobnych sukcesów przynosi radość, spokój ducha, poprawia samoocenę i nastrój. Czasem naprawdę warto nagrodzić samego siebie! I w drugą stronę – nie pielęgnuj porażek i nie oglądaj się za siebie. Wyciągaj wnioski z własnych błędów, ale nie rozpamiętuj ich w nieskończoność.

Doceniaj innych ludzi – warto pielęgnować bliskie relacje z ludźmi, na których Ci zależy. Psycholodzy powtarzają, że najważniejszym ze wskaźników dobrego samopoczucia jest właśnie satysfakcja z bliskich relacji. Nie tylko nas uszczęśliwiają, ale też wzbogacają niemal wszystkie sfery naszego życia.

Przestań narzekać – choć narzekanie zwykle mocno związane jest z emocjami, aby myśleć pozytywnie, musisz nauczyć się nad nimi panować. Bierz odpowiedzialność za swoje czyny, a to, czego zmienić nie możesz, po prostu zaakceptuj. Narzekanie jest bardzo niszczące i męczące, powoduje, że ludzie się od nas oddalają. Nie warto tracić na nie czasu!

Nie przejmuj się rzeczami, na które nie masz wpływu – naucz się odpuszczania, nie angażuj swojej energii w coś, co jest od Ciebie zupełnie niezależne. Walka z wiatrakami nie ma żadnego sensu. Wykorzystaj energię na coś innego. Zacznij biegać, pływać, albo lepić z gliny. Ważne, żeby to zajęcie sprawiało Ci radość i pozytywnie nakręcało.

Czerp energię od innych ludzi – oczywiście nie chodzi o to, aby utrzymywać kontakt tylko z osobami superaktywnymi i przebojowymi. Raczej o to, aby starać się przebywać z ludźmi, którzy mają w sobie „to coś”, co motywuje Cię do działania i pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie.

Poznawaj siebie i rozwijaj swoje mocne strony – ciągłe samodoskonalenie to zdecydowanie jedna z cech ludzi pozytywnie nastawionych do świata. Dlatego warto poznać swoje silne i słabe strony, aby te pierwsze rozwijać, a nad drugimi cały czas pracować. Takie działanie pomaga uzyskać poczucie spełnienia w życiu. Przykładem na to jak odkryć swoje talenty może być test StrengthsFinder Instytutu Gallupa. Dzięki niemu odkryjesz swoje wrodzone zdolności i poznasz kierunek, w którym warto się rozwijać.

Troszcz się o swoje zdrowie – choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze o tym pamiętamy. Tymczasem w zdrowym ciele zdrowy duch – łatwiej nam cieszyć się życiem, gdy jesteśmy zdrowi, dobrze się odżywiamy i dbamy o dobrą kondycję ciała. Jeśli chcesz pozytywnie patrzeć w przyszłość, troszcz się o swoje zdrowie!

Zalety pozytywnego myślenia w pracy

Pozytywne nastawienie przydaje się również w pracy – jesteśmy bardziej efektywni, zmotywowani, a jednocześnie mniej zestresowani. Jakie więc zalety pozytywnego myślenia w pracy są najczęściej wymieniane?

Pozytywne myślenia obniża poziom stresu

Większość z nas żyje w ciągłym biegu. Rodzina, dzieci, obowiązki domowe, praca – bardzo trudno wyeliminować stres. Sprawdź, jak zmieni się Twoje nastawienie do stresujących sytuacji, gdy będziesz myśleć pozytywnie. Optymistyczne nastawienie przed ważnym spotkaniem czy prezentacją pomoże Ci lepiej radzić sobie z opanowaniem nerwów. Może nawet uda Ci się zamienić stres w mobilizację?

Jesteśmy bardziej produktywni

Dzięki optymizmowi mamy zdecydowanie więcej sił i energii, aby realizować swoje plany. Dzięki temu więcej nam się chce i pracujemy bardziej efektywnie, co przekłada się na większą produktywność. Pozytywne nastawienie zachęca też do samodoskonalenia, rozwijania swoich talentów i umiejętności, dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągać jeszcze lepsze wyniki.

Łatwiej rozwiązujemy problemy

Gdy stajesz się bardziej pozytywną osobą, zmniejszają się Twoje obawy przed niepowodzeniem. Problemy przestają być blokadą, która powstrzymuje Cię od sukcesu. Pozytywne nastawienie umocni psychikę i sprawi, że pokonywanie przeszkód w pracy będzie łatwiejsze”.

Pozytywne myślenie pobudza kreatywność

Optymistyczne nastawienie sprawia, że łatwiej nam wyjść ze strefy komfortu. Dzięki temu szukamy nowych rozwiązań, inspiracji, rozwija się nasza kreatywność. Mamy też większą skłonność do ryzyka, bo bardziej wierzymy w to, że osiągniemy sukces.

Łatwiej rozwiązujemy konflikty

Pozytywne myślenie pomoże Ci poprawić relacje z innymi i umiejętności społeczne. Gdy na relacje patrzysz optymistycznie, jesteś mniej skłonny do popadania w konflikty, a jeśli już się to stanie, szybciej dążysz do ich rozwiązania. Optymizm pomaga budować pewność siebie i budować pozytywne nastawienie u innych ludzi. Osoby, które są pozytywne, przyciągają do swojego życia motywujących i wspierających ludzi!

Pozytywne nastawienie pozwala utrzymać work-life balance

Praca to nie wszystko, warto zadbać również o inne sfery w życiu takie jak życie rodzinne czy relacje z innymi. Od początku pandemii wielu pracowników narzeka na pogorszenie równowagi między pracą a życiem osobistym. Szczególnie gdy pracujemy zdalnie, granice te mocno się rozmywają. Pozytywne nastawienie pomaga utrzymać work-life balance i cieszyć się każdą z tych sfer równie mocno. Pomaga po prostu cieszyć się życiem!

Wywierasz lepsze wrażenie

W pracy jest to niezwykle istotne. Osoby, które mają pozytywne nastawienie do nowych zadań i nowych współpracowników, szybciej integrują się z resztą zespołu i są odbierane lepiej niż te niemające podobnego założenia. Autoprezentacja jest znacznie łatwiejsza, gdy patrzysz na wszystko przez przysłowiowe różowe okulary.

Chyba nie trzeba Cię dalej przekonywać, że pozytywne nastawienie pomaga we wszystkich aspektach życia? Poprawia relacje z innymi ludźmi, sprawia, że lepiej jesteś postrzegany w pracy i mniej się stresujesz. Optymizm to również zdrowie – niższe ciśnienie krwi, lepszy sen. Jednym słowem, pora przestawić się na pozytywne myślenie!

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.