Szczęście w pracy to rezultaty i relacje

18 października 2021

Dagmara Just, czyli HR Manager w Scalo, Bohaterka naszej kolejnej opowieści jest odpowiedzialna za rozwój potencjału zawodowego oraz osobistego w naszym zespole. Czas wolny to dla Dagmary poznawanie nowych zakątków świata. Chętnie czerpie z innych kultur, wprowadzając ich elementy we własną codzienność. Podkreśla również rolę odpowiednio zbilansowanego trybu życia, który pozwala wyzwolić pokłady energii z kolejnych wyzwań. Co jednak wyjątkowo inspirujące, Dagmara opowiada nie tylko o wyjątkowych podróżach, ale też sposobie na szczęście w pracy, widzianym oczami certyfikowanego Chief Happiness Officera.

Jak to się stało, że dołączyłaś do Scalo?

Skończyłam psychologię zarządzania oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Od zawsze wiedziałam, że chcę pracować w zawodzie, który będzie łączył biznes i ludzi. Naturalnym kierunkiem była branża HR – z którą jestem związana od 2015 roku. Moja ścieżka kariery jest dosyć klasyczna – najpierw praktyki, staże (np. w warszawskiej siedzibie MARS Inc.), później 4 lata w Credit Agricole Bank Polska. Scalo zainteresowało mnie z kilku powodów – branża IT jest dynamiczna i wymagająca, a stanowisko HR Managera daje możliwość wpływu na to, jak funkcjonuje firma.

Czym zajmujesz się w Scalo?

W Scalo odpowiadam za to, by nasi ludzie mogli rozwijać swój potencjał zawodowy oraz osobisty i dzięki temu skalować biznes klientów Scalo. Obszary HR, nad którymi pracuję to np. szkolenia, benefity, angażujące środowisko pracy, kultura organizacyjna, ścieżki karier czy analityka HR.

Co robisz w wolnym czasie? Słyszałyśmy, że jedną z Twoich pasji są podróże.

Zdecydowanie – podróżowanie to dla mnie więcej niż odpoczynek czy okazja do spróbowania nowych potraw. Podróżowanie uczy mnie skromności – pokazuje, jak niewiele miejsca zajmujemy na świecie oraz wdzięczności – wszak spora część ludzkości żyje na granicy ubóstwa. Odwiedzanie innych krajów to najlepsza lekcja tolerancji i otwartości – to, co uznawane w Polsce za słuszne / standardowe, w innym kraju lub kręgu kulturowym może być postrzegane zupełnie inaczej. Podróżowanie to także bycie w ruchu, przemieszczanie się – dla mnie sport to druga pasja.

Dagmara-Just-HRManager-8-Scalo
Dagmara-Just-HRManager-7-Scalo

Opowiedz o swoich podróżach.

Regularnie podróżować zaczęłam na studiach – wtedy w moim zasięgu była Europa– kontynentalna i wyspy Basenu Morza Śródziemnego (Włochy, Hiszpania, Grecja, Turcja, Wielka Brytania) oraz Afryka Północna – Egipt. Myślę, że jesteśmy szczęściarzami, żyjąc w tym rejonie świata  – Europa ma przeogromny potencjał, jeśli chodzi o zabytki i różnorodność krajobrazów.

Po studiach zaczęłam latać na inne kontynenty. Odwiedziłam Indonezję – wyspę Bali, Zjednoczone Emiraty Arabskie, afrykańskie wyspy Madagaskar czy Zanzibar. Później nastała pandemia, więc podróżowanie wyhamowało.

Nie mam ulubionego miejsca, ale mam wspaniałe wspomnienia – zachód słońca w miejscowości Oia na Santorini, huśtanie się nad tarasami ryżowymi na Bali, podziwianie Dubaju ze 148 piętra najwyższego budynku na świecie – Burj Khalifa czy nurkowanie pośród raf koralowych Morza Czerwonego.

Jakie masz najbliższe plany podróżnicze?

Uwielbiam planować podróże, więc najbliższe miesiące mam już mocno określone. W listopadzie odwiedzę Maltę, w lutym – jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli –  chcę zobaczyć Dominikanę. Sezon wiosna/ lato 2022 to Francja i Portugalia. A moje trzy destynacje – marzenia to Bora-Bora, Kostaryka i Okinawa – na tej japońskiej wyspie ludzie żyją najdłużej. 😊

Wspomniałaś, że sport jest Twoją drugą pasją. Czy masz ulubione formy aktywnego spędzania czasu?

W okresie jesienno – zimowym uprawiam trening siłowy dla kobiet. Podnoszenie ciężarów to najskuteczniejszy sposób na kształtowanie sylwetki – ani rumba, ani zumba nie wzmocnią tak tężyzny fizycznej jak praca z obciążeniem. Regularnie spaceruję – staram się każdego dnia pokonywać 10.000 kroków – zgodnie z zaleceniami WHO 😊 Latem  stawiam na rolki – lubię jeździć długodystansowo, powyżej 25 KM. Szczególnie polecam trasy Dolnośląskiej Krainy Rowerowej – zielone tereny wokół Doliny Baryczy, Stawów Milickich czy Wzgórz Trzebnickich.

Jesteś Chief Happiness Officerem, czy powiesz nam jak ważne jest bycie szczęśliwym w pracy?

Bycie szczęśliwym w pracy opłaca się pracownikowi i pracodawcy. Pracownicy szczęśliwi szybciej się uczą, są bardziej kreatywni, skupieni, popełniają mniej błędów, łatwiej nawiązują relacje interpersonalne. Firmy, których pracownicy mają wysoką satysfakcję z pracy więcej zarabiają – bo ich ludzie tworzą bardziej innowacyjne rozwiązania, lepiej współpracują, więcej sprzedają. Szczęśliwe organizacje mają niższy wskaźnik absencji, rotacji, ponoszą niższe koszty rekrutacji. Idea „happiness at work” wywodzi się z Danii – osobom, które chciałyby zgłębić ten koncept polecam takich badaczy jak Alexander Kjerulf, Shawn Anchor czy Amy Wrzesniewsky.

Jak zadbać o swój wellbeing? Czy są jakieś uniwersalne wskazówki?

Wellbeing w życiu prywatnym – na poziomie fizjologicznym to regularny sport (3 razy w tygodniu), nieprzerywany sen (7-8 godzin na dobę) i zbilansowana dieta (szczególnie ważne są produkty jak najmniej przetworzone). Na poziomie mentalnym i emocjonalnym – kontakty z ludźmi i indywidualne zainteresowania. Pozostawanie w romantycznej relacji oraz sieć kontaktów (znajomych, rodziny) zbawiennie wpływa na dobrostan jednostki. Hobby to świetna odskocznia od codziennych trudności – robimy coś, co sprawia nam przyjemność, bez żadnych oczekiwań kierowanych w naszą stronę.

Wellbeing w pracy – to obowiązki związane z naszymi talentami / predyspozycjami, różnorodność zadań, możliwość rozwoju zawodowego, zaufanie do przełożonego, autonomia, szczere i otwarte relacje z zespołem, bycie docenianym/ną za osiągnięcia czy poczucie sensu wykonywanej pracy.

I tak -nie istnieje uniwersalny przepis na wellbeing – jednak im więcej powyższych elementów zaaplikujemy do naszego codziennego życia – tym bardziej zadbamy o swoją kondycję psychiczną oraz fizyczną.

Czy Ty jesteś szczęśliwa w pracy?

Szczęście w pracy to rezultaty i relacje – czyli osiąganie dobrych wyników ze świetnymi ludźmi. W Scalo jestem od ponad 4 miesięcy – mam nadzieję, że pierwsze efekty moich działań HR już widać, a relacje wzmacniam na co dzień. 😊 ‘Hapiness is something we do’ – w to głęboko wierzę i tak chcę postępować w moim życiu zawodowym oraz osobistym.

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.