Jedno kliknięcie w Twoje imię i nazwisko na Linkedin i nagle każdy znajduje się w Twoim świecie. Niby nie powinno się oceniać książki po okładce, ale należy pamiętać, że pierwsze wrażenie robi się… tylko raz. ? Jak zatem uzupełnić pierwszą sekcję w profilu?
Imię i nazwisko – to chyba proste.
Zdjęcie profilowe – na Linkedin nie prowadzimy konkursu piękności, ani na najlepszy kostium plażowy, albo rankingu najlepszej imprezy, dlatego może warto, by zdjęcia z wakacji i imprez zachować w prywatnym albumie. Nie mówię tutaj, abyś wskoczył w garnitur i zrobił sobie bardzo poważne zdjęcie, ale zadbaj o to, by na zdjęciu wyglądać po prostu schludnie i tak, by zachęcało ono do dalszej rozmowy o pracy, czy biznesie.
Nagłówek – masz 120 znaków, aby określić czym się zajmujesz. Senior Java Developer, Project Manager – wszystko jest ok, najważniejsze, aby użyć tego, co najczęściej rekruterzy wpisują w wyszukiwarkę szukając osób na konkretne stanowiska. jeśli specjalizujesz się w Java – zaznacz to (łatwiej będzie Cię wyszukać pod hasłem Java Developer niż Software Developer). Daj się znaleźć!
Tło profilu (cover photo) – może być to plansza z logo Twojej firmy, zdjęcie zawierające dane kontaktowe, albo ciekawe motto – pamiętaj, aby zachować spójność z całym profilem.
Podsumowanie – to miejsce, gdzie w kilku słowach (dokładnie w max. 2 000 znaków) możesz podsumować dotychczasowe działania, doświadczenie, kierunek rozwoju, oczekiwania co do nowych projektów. To na pewno cenna wskazówka dla przeglądających Twój profil rekruterów. Możesz dość jasno sprecyzować swoje mocne strony oraz to, jakie oferty mogłyby Cię zainteresować. Nie bój się z tego skorzystać!
Wskazówka: W tym miejscu możesz również użyć opcji “Pokaż rekruterom, że jesteś otwarty(-a) na oferty pracy”. Jeśli z tego skorzystasz – sam wybierzesz, komu chcesz przekazywać informację o Twojej otwartości na nowe wyzwania, jakie stanowiska Cię interesują oraz jaka lokalizacja, a także czy szukasz pracy aktywnie, czy jedynie przeglądasz wybrane oferty. Taka informacja na profilu może zwiększyć Twoją szansę na otrzymanie ciekawych ofert pracy.
Catch me if you can!
Im więcej powiesz o sobie – tym mniej niedopowiedzeń zostawisz potencjalnemu pracodawcy. Jeśli jesteś np. developerem szukającym nowej pracy – przygotuj się na uzupełnienie profilu szczegółami dotyczącymi Twojego doświadczenia. W końcu profil na LinkedIn jest niejako odzwierciedleniem Twojego CV.
Oczywiście pomaga on zachować odwróconą chronologię doświadczenia, daje miejsce na wpisanie czasu trwania i nazwy stanowiska oraz obowiązków, natomiast to do nas należy decyzja, jak to zrobimy. Jeśli wpiszesz w profilu jedynie nazwę stanowiska, bez konkretnych obowiązków, znajomości technologii – pozostawiasz i rekruterom i wszystkim odwiedzającym spore pole do domysłów. My – rekruterzy – możemy na różne sposoby wyszukiwać interesujące nas stanowiska, ale jeśli to Tobie zależy na tym, aby łatwo było Cię odnaleźć, a także byś dostawał oferty pracy zgodne z dotychczasowym doświadczeniem, poświęć chwilę na uzupełnienie profilu w bardziej szczegółowe informacje, niż tylko nazwa stanowiska. Co zatem wpisać? Może być to opis projektów, przy których pracowałeś, technologie z jakich korzystałeś, zadania jakie wykonywałeś. W tej sekcji możesz również podzielić się Mediami, czyli linkami, zdjęciami, prezentacjami, które mogą dotyczyć realizowanych przez Ciebie projektów czy konferencji, w których uczestniczyłeś.
Pamiętaj też, aby dbać o aktualizację profilu; jeśli zmieniasz pracę – dodaj informacje o niej do profilu.
Dawno, dawno temu…
Nie neguję, że przedszkole i żłobek są ważne w życiu każdego, kto do nich uczęszczał, ale te informacje w sekcji Wykształcenie możesz sobie darować… nawet jeśli na Twoim koncie jest tytuł Wzorowego Przedszkolaka. ?
Co zatem wpisać? Informacje o edukacji możesz przenieść tu prosto z CV. Warto zamieścić przede wszystkim kierunek i specjalizację ukończonych studiów. Jeśli nie masz dyplomu, a zacząłeś pracować już po szkole średniej – wpisz w takim razie ten etap.
Warto się pochwalić!
Jeśli na Twoim koncie są certyfikaty i kursy – nie zapomnij, aby je wpisać. Wielu pracodawców patrzy na nie przychylnym okiem. Zdarza się, że pewne stanowiska wymagają wręcz tego, aby pewne certyfikaty posiadać, więc rekruterzy będą ich u kandydatów poszukiwać. Nie zapominaj o tym, bo jeśli już się napracowałeś i zdobyłeś certyfikat, to wpisanie go jest prostym sposobem, aby sprawić, by Twój wizerunek był jeszcze bardziej profesjonalny.
Pokaż, na czym się znasz…
Sekcja umiejętności i potwierdzenia pozwala na zawarcie w niej Twoich kompetencji oraz ocenę ich przez innych użytkowników. Jeśli jeszcze nie wiesz – wpisane umiejętności działają dla rekruterów jak słowa klucze, które pozwalają odnaleźć Cię w serwisie podczas searchowania odpowiednich do danych projektów specjalistów. Opieraj się na konkretach: czy to technologie, narzędzia, systemy, z których korzystałeś – wpisz je w tej właśnie sekcji. Trzy najwyżej oceniane kompetencje będą zawsze wyświetlać się każdemu oglądającemu Twój profil jako pierwsze. Zachęć współpracowników, aby ocenili Twoje kompetencje i w ten sposób pomogli Ci w tym, by profil wyglądał profesjonalnie.
… i z jakiej strony znają Cię inni
Koledzy z zespołu, poprzedni pracodawca, manager projektu – te osoby możesz prosić o udzielenie Ci rekomendacji. Sekcja Rekomendacje jest o tyle interesująca i ważna, że pokazuje rekruterom zdanie tych, którzy z Tobą pracowali. Dobre opinie pozwalają na uzyskanie jeszcze większej pewności co do Twoich kompetencji i doświadczenia oraz np. tego, jak współpracujesz w zespole. Nie powinieneś się obawiać – prośba o udzielenie rekomendacji to normalna sprawa.
Języki obce
W przypadku określenia poziomu znajomości języków obcych na LinkedIn masz do wyboru kilka wariantów. Najważniejsze, abyś wybrał ten zgodny z prawdą. Jeśli biegle władasz językiem obcym – śmiało zaznacz poziom zaawansowany, natomiast jeśli wcale tak nie jest, a taki poziom zaznaczysz – pamiętaj: kłamstwo ma krótkie nogi. Podobnie jak z wpisywaniem znajomości języków obcych w CV, tak też na Linkedin trzeba z tym uważać. Co, jeśli ktoś zada Ci proste pytanie, a Ty nie będziesz wiedział jak na nie odpowiedzieć, a Twój profil będzie mówił o Twojej biegłości w języku obcym? Chyba nie wygląda to zbyt dobrze, prawda? Postaw na szczerość. Wzbudzenie wątpliwości w oczach rekrutera już na samym początku nie wróży niczego dobrego. Kłamstwo w jednym aspekcie może powodować utratę wiarygodności co do innych Twoich umiejętności.