Kompetencje miękkie w IT decydują nie tylko o tym, jak kandydat na pracownika zostanie odebrany podczas kolejnych etapów procesu rekrutacji, ale też o tym, w jaki sposób zatrudniony pracownik będzie dalej rozwijał się w firmie. Co jest zatem ważne w świecie IT, jeśli mowa o zdolnościach tego typu?
KREATYWNE PODEJŚCIE DO ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW
Bardzo często zdarza się, że pozornie niepowiązane zagadnienia mają jednak ze sobą wiele wspólnego. W branży, gdzie usprawnienie procesów i nowa jakość mogą decydować o przewadze konkurencyjnej, kreatywne podejście do rozwiązywania problemów liczy się obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Generowanie oryginalnych rozwiązań pozwala na usprawnienie pracy całego zespołu, bardziej wydajną realizację projektu, a zatem i korzyść dla całej firmy.
UMIEJĘTNOŚĆ PRACY INDYWIDUALNEJ I PRACY W ZESPOLE
Branża IT, ze względu na mobilny charakter, niejednokrotnie w pewnej części obejmuje pracę zdalną. Dlatego umiejętność zarządzania i samodzielnego planowania swojego czasu jest niezwykle cenna. Ponadto, jeśli kilka lub kilkanaście osób pracuje nad jednym projektem, sukces końcowy zależy od tego, jak przebiega komunikacja między członkami zespołu.
DOBRA ORGANIZACJA PRACY
Osoba o dobrze rozwiniętej umiejętności organizowania swojej pracy potrafi między innymi oszacować, ile zajmie jej wykonanie danego zadania. Dzięki temu łatwiejsze jest określenie terminu realizacji całego projektu.
UMIEJĘTNOŚĆ RADZENIA SOBIE ZE STRESEM I PRACY POD PRESJĄ CZASU
Jest to kluczowe szczególnie w dużych firmach i korporacjach, gdzie czas i deadline’y odgrywają niezwykle ważną rolę. Presja może dotyczyć zarówno wymagających klientów, jak i różnorodności powierzonych obowiązków. Pracownicy, którzy potrafią dostosować się do wymagającego tempa pracy i radzić sobie z różnymi obowiązkami, bardzo zyskują w oczach przełożonych i otrzymują bardziej ambitne zadania.
ASERTYWNOŚĆ
Choć może to wydawać się banalne, warto podkreślić znaczenie asertywności w pracy. Chodzi tu nie tylko o umiejętność powiedzenia „nie”, gdy nie jesteśmy w stanie wziąć na siebie nowych, nadprogramowych obowiązków lub wyręczyć w zadaniach kogoś innego. Liczy się również umiejętność wyrażania własnych opinii i poglądów, które mogą rzucić nowe światło na problemy i zagadnienia w danym projekcie. Ta cecha może pomóc m.in w przeforsowaniu własnych pomysłów, kiedy specjalista ma duże doświadczenie w projektach z innych branż i chciałby zaproponować znane mu rozwiązanie w projekcie, w którym teraz pracuje.
WYCHODZENIE Z INICJATYWĄ
Praca w IT to nie tylko realizowanie działań, które zostały założone z góry. Każdy nowy projekt wymaga ciągłego poszukiwania nowych możliwości rozwiązania kolejnych problemów. Wiele procesów można usprawnić, dlatego wychodzenie z inicjatywą jest korzystne i dla pracownika, i dla firmy.
CHĘĆ ROZWOJU I DZIELENIA SIĘ WIEDZĄ
Otwartość na nową wiedzę i nowe umiejętności są w IT niezwykle istotne. Jest to branża, która zmienia się bardzo dynamicznie, często dynamiczniej niż inne. Dlatego, aby odnieść sukces, należy być otwartym na poszerzanie wiedzy i poznawanie nowych technologii. Ważna jest też chęć dzielenia się tą wiedzą z innymi – dzięki temu pracownik częściej jest doceniany i awansowany na stanowiska kierownicze.
INTELIGENCJA EMOCJONALNA
Inteligencja emocjonalna w pracy to umiejętność interpretowania i rozumienia emocji, zarówno swoich, jak i innych ludzi. Jest to między innymi zdolność do zachowania spokoju w sytuacjach stresowych, ale też umiejętność zrozumienia, jak nasze zachowanie może wpłynąć na otoczenie.
KOMUNIKATYWNOŚĆ
Komunikatywny programista? Wiele osób uważa to za mit. I tu należy właśnie rozgraniczyć, o jaki jej rodzaj zasadniczo chodzi. Umiejętność skutecznego komunikowania się w pracy to nie mówienie wiele i często, ale jasno i przejrzyście – tak, aby przekaz zrozumiał nie tylko inny pracownik na podobnym stanowisku, ale też osoba z innego działu lub nawet klient niemający obeznania w temacie. Dobrze komunikujący się specjalista IT potrafi przedstawić wyniki swojej pracy i objaśnić innym problemy, jakie napotkał i w jaki sposób je rozwiązał