test

19 May 2021

Choć dzisiejszy świat IT kręci się raczej dookoła najbardziej innowacyjnych technologii, sztucznej inteligencji i rozwiązań chmurowych, nie zapominajmy, że za ich rozwojem zawsze stoi człowiek. To potencjał intelektualny napędza rozwój technologiczny, nawet w świecie niemal całkowicie zdominowanym przez komputery. Dlatego określając profil idealnego kandydata na pracownika, nie mówi się tylko o jego wykształceniu technicznym, kwalifikacjach i umiejętnościach – ważne są również kompetencje określane jako „miękkie”. Czym są? Jakie kompetencje można tym mianem określić? Czy rzeczywiście są one potrzebne w IT?

Czym są kompetencje miękkie?

Kompetencje osobiste coraz częściej figurują jako wymóg konieczny w ogłoszeniach o pracę w IT, nawet na takie stanowiska jak programista czy tester. Podczas rozmów kwalifikacyjnych kandydaci są weryfikowani pod względem tego, jakie posiadają umiejętności społeczne. Coraz częściej zdarza się, że mocne doświadczenie techniczne bez towarzyszących temu kompetencji miękkich, może nie wystarczyć, aby wpisać się w konkretny zespół pracujący nad projektem. Nie da się ukryć, że pracodawcy chcą, aby zespół był nie tylko silny technicznie, ale również potrafił ze sobą sprawnie współpracować (rozwiązywać bieżące problemy, dzielić obowiązki, czy po prostu komunikować).  A jak wiadomo – do współpracy z innymi niezbędne są kompetencje miękkie. Jest to efekt coraz większej świadomości pracodawców, a także specyfiki pracy w zmiennym środowisku IT.

Kompetencje miękkie można rozumieć jako uniwersalne umiejętności, które ułatwiają funkcjonowanie w otoczeniu zawodowym i współpracę z innymi, niezależnie od branży i profilu zawodowego. Obejmują również kompetencje osobiste, czyli to, jak efektywnie pracownik potrafi zarządzać samym sobą i swoim rozwojem. Są to między innymi umiejętności w komunikowaniu się z innymi, motywowanie innych i samego siebie, inicjowanie nowych rozwiązań czy zarządzanie zespołem. W świecie, gdzie niemal każdy ma dostęp do wiedzy technicznej, znaczenie kompetencji miękkich w procesach rekrutacyjnych nieustannie rośnie.

Umiejętności miękkie, które przydają się w IT

Kompetencje miękkie w IT decydują nie tylko o tym, jak kandydat na pracownika zostanie odebrany podczas kolejnych etapów procesu rekrutacji, ale też o tym, w jaki sposób zatrudniony pracownik będzie dalej rozwijał się w firmie. Co jest zatem ważne w świecie IT, jeśli mowa o zdolnościach tego typu?

KREATYWNE PODEJŚCIE DO ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

Bardzo często zdarza się, że pozornie niepowiązane zagadnienia mają jednak ze sobą wiele wspólnego. W branży, gdzie usprawnienie procesów i nowa jakość mogą decydować o przewadze konkurencyjnej, kreatywne podejście do rozwiązywania problemów liczy się obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Generowanie oryginalnych rozwiązań pozwala na usprawnienie pracy całego zespołu, bardziej wydajną realizację projektu, a zatem i korzyść dla całej firmy.

UMIEJĘTNOŚĆ PRACY INDYWIDUALNEJ I PRACY W ZESPOLE

Branża IT, ze względu na mobilny charakter, niejednokrotnie w pewnej części obejmuje pracę zdalną. Dlatego umiejętność zarządzania i samodzielnego planowania swojego czasu jest niezwykle cenna. Ponadto, jeśli kilka lub kilkanaście osób pracuje nad jednym projektem, sukces końcowy zależy od tego, jak przebiega komunikacja między członkami zespołu.

DOBRA ORGANIZACJA PRACY

Osoba o dobrze rozwiniętej umiejętności organizowania swojej pracy potrafi między innymi oszacować, ile zajmie jej wykonanie danego zadania. Dzięki temu łatwiejsze jest określenie terminu realizacji całego projektu.

UMIEJĘTNOŚĆ RADZENIA SOBIE ZE STRESEM I PRACY POD PRESJĄ CZASU

Jest to kluczowe szczególnie w dużych firmach i korporacjach, gdzie czas i deadline’y odgrywają niezwykle ważną rolę. Presja może dotyczyć zarówno wymagających klientów, jak i różnorodności powierzonych obowiązków. Pracownicy, którzy potrafią dostosować się do wymagającego tempa pracy i radzić sobie z różnymi obowiązkami, bardzo zyskują w oczach przełożonych i otrzymują bardziej ambitne zadania.

ASERTYWNOŚĆ

Choć może to wydawać się banalne, warto podkreślić znaczenie asertywności w pracy. Chodzi tu nie tylko o umiejętność powiedzenia „nie”, gdy nie jesteśmy w stanie wziąć na siebie nowych, nadprogramowych obowiązków lub wyręczyć w zadaniach kogoś innego. Liczy się również umiejętność wyrażania własnych opinii i poglądów, które mogą rzucić nowe światło na problemy i zagadnienia w danym projekcie. Ta cecha może pomóc m.in w przeforsowaniu własnych pomysłów, kiedy specjalista ma duże doświadczenie w projektach z innych branż i chciałby zaproponować znane mu rozwiązanie w projekcie, w którym teraz pracuje.

WYCHODZENIE Z INICJATYWĄ

Praca w IT to nie tylko realizowanie działań, które zostały założone z góry. Każdy nowy projekt wymaga ciągłego poszukiwania nowych możliwości rozwiązania kolejnych problemów. Wiele procesów można usprawnić, dlatego wychodzenie z inicjatywą jest korzystne i dla pracownika, i dla firmy.

CHĘĆ ROZWOJU I DZIELENIA SIĘ WIEDZĄ

Otwartość na nową wiedzę i nowe umiejętności są w IT niezwykle istotne. Jest to branża, która zmienia się bardzo dynamicznie, często dynamiczniej niż inne. Dlatego, aby odnieść sukces, należy być otwartym na poszerzanie wiedzy i poznawanie nowych technologii. Ważna jest też chęć dzielenia się tą wiedzą z innymi – dzięki temu pracownik częściej jest doceniany i awansowany na stanowiska kierownicze.

INTELIGENCJA EMOCJONALNA

Inteligencja emocjonalna w pracy to umiejętność interpretowania i rozumienia emocji, zarówno swoich, jak i innych ludzi. Jest to między innymi zdolność do zachowania spokoju w sytuacjach stresowych, ale też umiejętność zrozumienia, jak nasze zachowanie może wpłynąć na otoczenie.

KOMUNIKATYWNOŚĆ 

Komunikatywny programista? Wiele osób uważa to za mit. I tu należy właśnie rozgraniczyć, o jaki jej rodzaj zasadniczo chodzi. Umiejętność skutecznego komunikowania się w pracy to nie mówienie wiele i często, ale jasno i przejrzyście – tak, aby przekaz zrozumiał nie tylko inny pracownik na podobnym stanowisku, ale też osoba z innego działu lub nawet klient niemający obeznania w temacie. Dobrze komunikujący się specjalista IT potrafi przedstawić wyniki swojej pracy i objaśnić innym problemy, jakie napotkał i w jaki sposób je rozwiązał

Znaczenie kompetencji miękkich w IT

Dlaczego kompetencje miękkie są kluczowe w IT? Wyobraź sobie, że współpracujesz ze świetnym technicznie specjalistą. Ma dużą wiedzę i lata doświadczenia. Jak jednak wygląda kooperacja, jeśli specjalista nie dotrzymuje terminów i nigdy nie wiesz, czego możesz się po nim spodziewać? Podobnie z pracownikami – dobrze wyszkolony technicznie pracownik, który kiepsko komunikuje się z innymi, nie wykazuje żadnej inicjatywy, ani chęci rozwoju, jest znacznie rzadziej doceniany i gorzej rozumiany niż osoba o mniejszym doświadczeniu, ale chcąca nieustannie się rozwijać i chętnie proponująca nowe rozwiązania.

Jak przyznaje coraz więcej firm z branży IT, umiejętności miękkie podczas aplikowania na różne stanowiska – zwłaszcza te, które silnie związane są z pracą z innymi ludźmi, a także stanowiska menedżerskie i kierownicze – odgrywają priorytetowe znaczenie. Również pracodawcy przyznają, że chętniej i częściej doceniają osoby o wysoko rozwiniętych umiejętnościach miękkich niż osoby, które skupione są tylko na wąskim rozwijaniu swojej wiedzy technicznej.

Jak w takim razie rozwijać te umiejętności?

Niestety wielu pracowników wciąż lekceważy szkolenia z zakresu umiejętności miękkich. Wynika to często z niewiedzy na temat tego, czym tak naprawdę kompetencje miękkie są. Nierzadko specjaliści zdają sobie sprawę z ich ważności oraz możliwości pracowania nad nimi, podobnie jak nad wiedzą techniczną. Przykładowo, umiejętność zarządzania czasem to nie tylko bycie punktualnym i terminowym. Bycie komunikatywnym to nie tylko umiejętność wysławiania się. Aby zrozumieć, czym są kompetencje miękkie i zacząć je w sobie rozwijać, zacznij od gruntownej analizy swojego poziomu tych umiejętności. Poproś innych o informację zwrotną, zastanów się, jakie masz predyspozycje i w czym jesteś dobry. Wtedy pora na ciężką pracę i szkolenia, aby rozwinąć te obszary, w których nie czujesz się najpewniej. Przykładowy test kompetencji miękkich oraz więcej informacji na ich temat, znajdziesz tutaj.

Projekt-bez-tytulu-36

Imię i nazwisko
Stanowisko
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zobacz także

This website uses cookies to deliver the service. Find out more or close the message.