Jak postępuje dobry Lider Zespołu IT?

18 sierpnia 2020

Skuteczny manager powinien robić wszystko, by jego zespół działał produktywnie i realizował zamierzone cele. W końcu w wielu przypadkach to właśnie zachowanie i podejście managera ma wpływ na to, jak pracują inni. Czy istnieje jednak uniwersalny sposób, w jaki możesz zaktywizować i dotrzeć do pracowników o różnym typie osobowości? Jaki wpływ na zespół ma inteligencja emocjonalna managera?

Inteligencja emocjonalna pracownika i Managera

Jeśli jesteś Managerem i na co dzień pracujesz z zespołem, z pewnością wiesz, że każdy pracownik wymaga indywidualnego podejścia. Chociaż z niektórymi trudniej jest Ci się porozumieć, nie oznacza to wcale, że praca, jaką wykonują, jest gorsza. To, czy dobrze dogadujesz się z pracownikiem, zależy w dużej mierze od typu osobowości, jaki przejawia, oraz od Twojej inteligencji emocjonalnej.

Trzy podstawowe typy osobowości:

Introwertyk – Jest to osoba cicha i wycofana. Nie lubi być w centrum wydarzeń i bardzo rzadko dobrowolnie zabiera głos. Preferuje ciszę i nie rzuca się w oczy. Nie narzuca się i nie potrzebuje towarzystwa. W pracy rzadko mówi niepytana i raczej nie przejmuje inicjatywy.

Ekstrawertyk – To prawdziwa dusza towarzystwa. Ekstrawertyk lubi być w centrum wydarzeń i bardzo dobrze czuje się w sytuacjach, gdy inni zwracają na niego uwagę. Może bez końca mówić. Chętnie podchodzi do innych i dzieli z nimi się swoimi pomysłami oraz spostrzeżeniami. Jest to osoba pewna siebie, zdecydowana i zwykle chętna do działania.

Ambiwertyk – Jego zachowanie można opisać jednym słowem – elastyczne. Osoba z tym typem charakteru potrafi dostosować się do różnych sytuacji. Bez problemu dogaduje się z różnymi ludźmi. Jest stabilna emocjonalnie. W zależności od położenia, w jakim się znajduje, może być otwarta i pewna siebie albo cicha i nieśmiała.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki masz typ osobowości, w Internecie znajdziesz wiele testów, które pomogą Ci go zdiagnozować, np. https://www.16personalities.com/.

Osobowość w pracy zawodowej

Poziom inteligencji emocjonalnej oraz typ osobowości danej osoby są szczególnie widoczne w pracy. Pracownicy zatrudnieni na cały etat, spędzają w miejscu pracy aż 40 godzin w tygodniu. W takich warunkach ukrycie swojej prawdziwej osobowości przez niemal 1/3 doby jest praktycznie niemożliwe. Wielu pracowników już od pierwszego dnia w nowym miejscu zachowuje się bardzo naturalnie. Introwertycy zwykle są zamknięci w sobie i niewiele mówią, podczas gdy ekstrawertycy chętnie inicjują rozmowy i dzielą się swoją wiedzą i pomysłami. Zachowanie jednych i drugich zwykle nie zmienia się z biegiem czasu. Ambiwertycy potrzebują natomiast kilku dni bądź nawet tygodni, by pokazać swoją prawdziwą osobowość.

Inteligencja emocjonalna a wpływ na pracę

Pod pojęciem inteligencji emocjonalnej (EQ) rozumiemy wszelkie kompetencje człowieka do rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych ludzi. Jest to zatem połączenie zdolności do rozumienia, kierowania i kontrolowania własnych emocji z empatią oraz rozumieniem społecznym. Osoby charakteryzujące się wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej są zwykle lepszymi pracownikami. To właśnie kontrola emocji oraz dogłębne zrozumienie potrzeb innych sprawiają, że znacznie częściej osiągają sukcesy w pracy zawodowej. Osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej są dużo mniej podatne na stres i bardziej opanowanie w kontaktach z obcymi. Wiedzą, jaki jest związek między ich emocjami a zachowaniem, dzięki czemu łatwiej jest im je kontrolować. Wykazują dużo większą empatię – potrafią zrozumieć potrzeby innych, a także dostosować swoje działania do wymagań narzuconych z góry.

Praca zespołowa a różne typy osobowości

Chociaż osoby o podobnych typach osobowości zwykle lepiej dogadują się ze sobą w życiu prywatnym niż osoby o charakterach przeciwstawnych, to zgodność członków zespołu w pracy nie jest pożądana. Grupy, które składają się z członków o różnych charakterach, szybciej osiągają wyznaczone cele. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze członkowie zespołu naturalnie obejmują role – ekstrawertycy zwykle przewodzą zespołowi, introwertycy – wykonują zadaną im pracę, a ambiwertycy wspomagają obie grupy. Po drugie, osoby o różnych charakterach i temperamentach mogą zwracać uwagę na zupełnie inne aspekty zadania. Pozwala to całej grupie spojrzeć na problem z dużo szerszej perspektywy.

Jak rozmawiać z zespołem składającym się z różnych osobowości?

W pracy managera oprócz jasno stawianych celów bardzo ważna jest rozmowa z pracownikami. Jeśli kierujesz zespołem, musisz zadbać o czas, w którym będziecie mogli wspólnie podyskutować o bieżących wyzwaniach oraz projektach. Twoim zadaniem jako managera jest takie przeprowadzenie rozmowy, by każdy pracownik czuł się podczas niej komfortowo. Jak tego dokonać?

Rada 1: bądź liderem. Przydzielaj zadania, kontroluj rezultaty, wskazuj kierunek działań. Służ wsparciem merytorycznym, ale nie skupiaj się na niepotrzebnych szczegółach. Pilnuj tego, by pracownicy wykonywali powierzone przez Ciebie zadania. W tym celu skorzystaj z popularnych narzędzi do delegowania zadań takich jak Trello lub Asana.

Rada 2: zbuduj poczucie wspólnoty. Organizuj pracę zespołu w taki sposób, by każdy jego członek miał konkretne zadania do zrealizowania. Postaw na współpracę, zachęcaj do dyskusji oraz wymiany zdań.

Rada 3: wyciągaj wnioski z błędów. Nie piętnuj pomyłek i nie wskazuj osób, które popełniły błąd. Dyskutuj o porażkach i wraz z zespołem szukaj sposobów, by wyeliminować je w przyszłości.

Rada 4: dostarczaj informacji zwrotnych. Nie pozwalaj na domysły. Zawsze otwarcie mów o swoich oczekiwaniach oraz wątpliwościach. Gdy jesteś zadowolony, chwal zespół, ale nie faworyzuj jego członków.

Rada 5: rozmawiaj w cztery oczy. Rozmowa to jedyny sposób, by dowiedzieć się, o czym myślą pracownicy. Dzięki spotkaniom w cztery oczy zyskasz nową perspektywę, którą być może wykorzystasz na dalszych etapach projektu. Jeśli pracujesz zdalnie, pamiętaj, że rozmowę możesz przeprowadzić za pomocą wideoczata takiego jak Skype czy Zoom.

Rada 6: słuchaj i motywuj. Uważnie słuchaj pracowników i staraj się zrozumieć ich potrzeby oraz oczekiwania. Motywuj pracowników, ale nie obiecuj im rzeczy nierealnych.

Typ osobowości Managera a Zespół

Dobry manager zawsze powinien być nastawiony na rzetelną i efektywną realizację założonych celów i właśnie z tego powodu nie powinien dobierać zespołu pod swój typ osobowości. Dlaczego? Ponieważ duża liczba osób o podobnym temperamencie może mieć problemy ze współpracą. Jeśli jesteś np. ekstrawertykiem i Twój zespół również składa się z osób o takim usposobieniu, to grupa może mieć problem z uznaniem Ciebie jako lidera. Dodatkowo między pracownikami może dochodzić do spięć, a w zespole nie będzie nikogo, kto by je łagodził. Manager powinien zatem zadbać, by członkowie zespołu pracującego nad konkretnym problemem byli nie tylko odpowiednio wykwalifikowani, ale również mieli zróżnicowane charaktery.

Jak wygląda praca w zespole, którego członkowie mają różne osobowości?

Funkcjonowanie zespołu, którego członkowie mają różne charaktery, wymaga silnego przywódcy. Jego zadaniem jest wyznaczenie celu, a także delegacja zadań. Podział pracy powinien uwzględniać nie tylko umiejętności pracowników, ale również to, jak się na co dzień zachowują. Trudno oczekiwać na przykład, że osoba, która zwykle mało mówi, będzie efektywnie kierować kilkoma innymi osobami, nawet jeśli otrzyma takie zadanie. W wielu przypadkach to właśnie od lidera zależy, czy i pracownicy poradzą sobie z danym problemem. Im wyższy poziom inteligencji emocjonalnej managera, tym łatwiej zarządzać mu różnorodną grupą. EQ pozwala mu nie tylko zachować spokój i trzeźwość umysłu w trudnych momentach, ale także łatwiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania pracowników.

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.