Czy wiesz, że możesz być brandem?

08 lipca 2021

Czym jest personal branding? To opowieść o Tobie – Twojej wiedzy, bagażu doświadczeń i pasji. Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób ją napiszesz. Marka osobista pozwoli Ci zaistnieć w branży IT. Dzięki niej przykujesz uwagę rekruterów i zwiększysz szanse na otrzymanie lepszych oferty pracy. Zbuduj swoją wiarygodność i pokaż innym co potrafisz. 

Najważniejsza jest strategia

Kompetencje osobiste coraz częściej figurują jako wymóg konieczny w ogłoszeniach o pracę w IT, nawet na takie stanowiska jak programista czy tester. Podczas rozmów kwalifikacyjnych kandydaci są weryfikowani pod względem tego, jakie posiadają umiejętności społeczne. Coraz częściej zdarza się, że mocne doświadczenie techniczne bez towarzyszących temu kompetencji miękkich, może nie wystarczyć, aby wpisać się w konkretny zespół pracujący nad projektem. Nie da się ukryć, że pracodawcy chcą, aby zespół był nie tylko silny technicznie, ale również potrafił ze sobą sprawnie współpracować (rozwiązywać bieżące problemy, dzielić obowiązki, czy po prostu komunikować).  A jak wiadomo – do współpracy z innymi niezbędne są kompetencje miękkie. Jest to efekt coraz większej świadomości pracodawców, a także specyfiki pracy w zmiennym środowisku IT.

Kompetencje miękkie można rozumieć jako uniwersalne umiejętności, które ułatwiają funkcjonowanie w otoczeniu zawodowym i współpracę z innymi, niezależnie od branży i profilu zawodowego. Obejmują również kompetencje osobiste, czyli to, jak efektywnie pracownik potrafi zarządzać samym sobą i swoim rozwojem. Są to między innymi umiejętności w komunikowaniu się z innymi, motywowanie innych i samego siebie, inicjowanie nowych rozwiązań czy zarządzanie zespołem. W świecie, gdzie niemal każdy ma dostęp do wiedzy technicznej, znaczenie kompetencji miękkich w procesach rekrutacyjnych nieustannie rośnie.

Social media na wyciągnięcie ręki

Zacznij od LinkedIn. Zbuduj swoją sieć i dziel się treścią. Wskazówki dotyczące prowadzenia profilu na LinkedIn znajdziesz w artykule przygotowanym przez naszą rekruterkę. Nie zapominaj także o możliwościach Facebooka. W promowaniu Twoich treści pomogą grupy tematyczne oraz własny fanpage. 

Github, czyli własne repozytorium kodu, to prawdopodobnie „must have” każdego specjalisty IT. Pozwala nie tylko na hostowanie własnych projektów, ale także udostępnianie ich innym użytkownikom, w tym rekruterom.  

 Każde z tych miejsc stwarza inne możliwości do pokazania siebie. Najlepiej działać na kilku z nich, intensyfikując swoje działania w sieci. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę zawodową, recepta jest zawsze taka sama: śledź trendy, dziel się wiedzą, zabieraj głos w dyskusjach. Po prostu pozwól się zauważyć. 

Współpraca

Pracujesz w projekcie? Nawiąż współpracę z Twoim software housem. Pracodawcy chętnie promują specjalistów, wspólnie tworząc artykuły branżowe. Wachlarz tematów jest ogromy – od case studies, przez poradniki, na trendach czy prognozach kończąc. Wystarczą dobre chęci, możesz tworzyć wartościowe treści nawet bez wybitnych umiejętności pisarskich. Liczy się Twoja wiedza oraz pomysł na tekst. 

Jednak nie samą pracą specjalista żyje! Każdy czasem lubi odejść od profesjonalnych treści i poczytać „coś luźniejszego”. Dlatego wiele firmowych blogów zawiera zakładkę poświęconą ludziom. Pokaż tam swoją pasję i spróbuj zarazić nią innych. Sport, sztuka, majsterkowanie – w dzisiejszym świecie szczerość przekazu i autentyczność są na wagę złota.  

Eventy branżowe

Bierzesz udział w branżowych imprezach jako widz? Może już czas złapać za mikrofon i pokazać swoje skille. Kalendarz eventów obfituje w różnego rodzaju webinary, szkolenia, czy meetupy – związane ze światem technologii. Obecnie, większość z nich odbywa się on-line, co ma swoje zalety. Wiele osób chętniej dołącza do wydarzeń internetowych, gdyż łatwiej znaleźć na takowe wolną chwilę, bez wychodzenia z domu. Dzięki takiemu wydarzeniu, dasz się poznać jeszcze szerszej grupie osób. 

Być może słyszałeś o ProMEETach. Naszych eventach, które od roku funkcjonują wyłącznie w sieci. Udział w nich to możliwość przekazania swojej wiedzy i doświadczeń z projektów, ale także szansa na nawiązanie nowych relacji. Będąc prelegentem otrzymujesz całkowitą dowolność w kwestii wyboru tematu oraz sposobu prowadzenia prelekcji. Dodatkowo chętnie wesprzemy promocję Twojej marki osobistej na naszych socialach. W ciągu kilku lat istnienia ProMEETów, zorganizowaliśmy już 32 edycje w całej Polsce! Dzięki temu udało się nam zgromadzić społeczność, która chętnie spotyka się i uczestniczy w kolejnych wydarzeniach. 

Najważniejsza jest konsekwencja

Czy warto promować siebie? Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście! Przemyślany, autentyczny i kreatywny personal branding sprawi, że będziesz postrzegany tak, jak sam tego chcesz. Możesz pokazać i podkreślić Twoje mocne strony i pozyskać zaufanie innych. Dzięki systematycznym aktywnościom utrzymasz motywację do ciągłego rozwijania się i poszerzania wiedzy. Dobra marka osobista w IT to także sposób na wyróżnienie się wśród innych. Przykuwając zainteresowanie osób z branży, łatwiej zrobisz kolejny krok w karierze zawodowej.  

Nie zapominaj jednak, że praca nad wizerunkiem eksperckim to ciągły proces. Bardzo ważne są cierpliwość czy systematyczność. A najważniejsze – bycie sobą. 

A Ty? Od czego zaczniesz swój personal branding? 

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.