Scalo w najnowszym raporcie Computerworld TOP200

23 czerwca 2021

Nasza firma już po raz piąty znalazła się w prestiżowym raporcie Computerworld TOP200. Kompleksowym badaniu polskiego rynku teleinformatycznego, wykonywanym od 28 lat. Raport ukazuje obraz polskiego sektora ICT z perspektywy 395 firm IT oraz operatorów telekomunikacyjnych. Jego celem jest kompleksowa analiza stanu polskiej branży teleinformatycznej, opierając się na perspektywie przychodów firm IT.

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w roku 2020, przychody całej branży IT w Polsce są optymistyczne. Wyniosły 75 mld. zł, co daje 9-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2019 (68 mld zł.). Sektor IT niemal natychmiast zaadaptował się do nowej, pandemicznej sytuacji, nie zwalniając tempa swojej pracy.

Scalo również wpisało się w ten pozytywny trend na rynku, utrzymując pozycję 8 największego dostawcy usług outsourcingowych w Polsce. Łącznie nasza firma została sklasyfikowana aż w 11 kategoriach raportu TOP200. Poniżej prezentujemy wyniki uzyskane przez Scalo, w kilku wybranych kategoriach:

  • Miejsce 12 w kategorii „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora informatycznego,
  • Miejsce 13 w kategorii „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora mediów”,
  • Miejsce 19 w kategorii „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora bankowego”,
  • Miejsce 35 w kategorii „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora dużych firm i korporacji”.
Top200

Rezultaty uzyskane przez Scalo potwierdzają nasze silne usytuowanie w branży nowych technologii. Pomimo kryzysu na rynku, stale rozwijamy się, a perspektywy na kolejne miesiące są jeszcze bardziej obiecujące:

Z perspektywy Scalo widać bardzo duże zapotrzebowanie na usługi IT. Jesteśmy w trakcie budowania kilkunastu nowych zespołów dla naszych klientów. Codziennie też dostajemy kilka nowych zapytań. Większość firm ma świadomość, że koniecznością są dalsze inwestycje w digitalizację, rozwój platform online-owych, automatyzację procesów biznesowych czy dalszą migrację do chmury.” – wspomina w raporcie Krzysztof Wiśniewski, CEO Scalo.

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.