(Nie) koduję, ale pracuję w IT

09 lutego 2023

Kto tego nie zna – wraz z dynamicznym rozwojem firmy… I tak właśnie mimo tego potocznie przyjętego sloganu, kolejne kwartały pokazują, jak dynamicznie rozwija się branża IT.  Pojawiają się nowe oferty pracy, nie tylko związane bezpośrednio z programowaniem.  

Jakie możliwości daje nam rynek na wkroczenie do świata IT w 2023 roku?  

Teraz stop, najważniejsze. W tym miejscu, nie znajdziesz gotowej odpowiedzi, czy też złotego środka.  Musisz się przede wszystkim zastanowić, w jakim kierunku chcesz się rozwijać – czy w technologiach chmurowych, automatyzacji, prowadzeniu zespołu,  project managementcie, czy graphic designie.   

Zadaj sobie pytanie, czemu nie chcę programować? Od znajomości technologii nie uciekniesz.  

Czyli postanowione, idziesz w IT? 

First dance

Od czego zacząć? Jak postawić pierwsze kroki w IT? Na pewno trzeba nastawić się na ciągły rozwój – jeżeli chcesz się przebranżowić lub zaczynasz poszukiwania swojego zawodu, to musisz wiedzieć, że w IT musisz być cały czas na bieżąco. Jednak należy to traktować jako wartość dodaną, nie będzie nudno!  

Początkowo warto skupić się na darmowych webinarach, meet-upach, dołączyć do grup mentoringowych, założyć profil na LinkedIn (koniecznie poświęć temu dłuższą chwilę) i finalnie na budowaniu portfolio/repozytorium. 

W zależności w jaki sposób najlepiej przyswaja Ci się wiedzę, to dobrym punktem wyjścia mogą się okazać różnego rodzaju kursy, bootcampy, studia podyplomowe, czy programy stażowe.
Koniecznie warto, też porozmawiać ze znajomymi, którzy siedzą w IT, to oni są najbardziej na bieżąco.  

Dalej nie wiesz jaką drogę dla siebie wybrać?   

#Tester Oprogramowania

Tester jest włączony we wszystkie fazy wytwarzania oprogramowania. Jest członkiem zespołu developerskiego – uczestniczy w planowaniu i ustalaniu koncepcji, analizuje nieprawidłowości i dąży do ich usunięcia. Wszystko odbywa się zgodnie z wymaganiami projektowymi. Odpowiada za raportowanie błędów – jednak w praktyce obejmuje to większy zakres obowiązków. Etap na jakim jest wytwarzane oprogramowanie definiuje często specyfikę pracy. Określa, czy dany Tester będzie pracował z całą aplikacją, czy tylko z częścią jej kodu. Naturalną drogą rozwoju na tym stanowisku jest konieczność poznania języków programowania czy narzędzi do automatyzacji. Pozwala to na dalszy rozwój – z Testera manualnego do roli Testera automatyzującego/QA. 

Dla kogo?  Dla otwartych na nowe zadania, cierpliwych, dokładnych i dociekliwych. 

#Analityk IT

Pracując na stanowisku Analityka, kluczowe jest łączenie kompetencji z obszarów biznesowych i technologicznych. W tym przypadku możemy wyróżnić dwa rodzaje stanowisk – Analityka Biznesowego i Systemowego. Ostatnio wśród licznych ofert pracy, można dostrzec jedno stanowisko, które łączy te dwie role. Głównie wynika, to z przenikania się poszczególnych obowiązków. Jest to też dla wielu specjalistów kolejny etap rozwoju – przejście z części biznesowej do systemowej. 

Do zadań Analityka należy przede wszystkim zbieranie i doprecyzowanie wymagań projektowych na podstawie których będą powstawały nowe funkcjonalności systemowe.  Praca opiera się na ustalaniu wymagań „od ogółu do szczegółu”.  

Analityk, w swojej pracy bardzo często uczestniczy w spotkaniach biznesowych, tak aby dany system spełniał odpowiednie wymagania i był dostoswany do potrzeb finalnego użytkownika. 

Stale również współpracuje z zespołem developerskim, z Product Ownerem czy innymi Analitykami w zespole. W zależności od projektu Analityk zarządza często backlogiem.  

Analityk w swojej codziennej pracy tworzy diagramy oraz architekturę systemową, odpowiada za mapowanie procesów, czy też za prowadzenie dokumentacji związanej z projektem.

Dla kogo?  Dla zainteresowanych analityką, relacjami biznesowymi i technologią

#UX Designer #UX Researcher #UI Designer

Decydując się na pracę w obszarze UX-owym, będziesz miał/a styczność z projektowaniem stron internetowych oraz z dostarczaniem usług cyfrowych. To od Ciebie będzie zależało, czy korzystanie z danej usługi przez użytkownika – potencjalnego odbiorcę – będzie intuicyjne i praktyczne.
Będziesz projektować doświadczenia użytkowników, budować i dbać o funkcjonalność produktu, czy też planować cały proces. Zaczynając od projektowania makiet i interakcji, po prototypowanie. Kluczowe będzie również dokładne zbieranie wymagań i przeprowadzanie warsztatów z użytkownikami, czy też badanie i analiza ich potrzeb. 

UX Designer w ramach swojej pracy wciela się rolę finalnego odbiorcy, który będzie korzystał z danej aplikacji mobilnej, serwisów i stron internetowych. Jest pośrednikiem pomiędzy użytkownikiem końcowym, a działami biznesu. Konieczne jest więc posiadanie kompetencji miękkich i technicznych. 

UX Researcher, w ramach swojej pracy bada dostępność aplikacji z perspektywy użytkownika – analizuje, wykrywa nieprawidłowości i wskazuje, co wymaga uaktualnienia. W późniejszym etapie to UX Designer pracuje na zebranych wynikach i projektuje już dane rozwiązanie.
Na sam koniec – UI Designer. To kolejne stanowisko, które zostało wyodrębnione z obszarów UX-owych. Specjalista na tym stanowisku odpowiada za aspekt wizualny strony internetowej, projektowanie interfejsów cyfrowych i ich optymalizację.

Dla kogo?  Dla osób, które interesują się IT, psychologią, grafiką i analityką.

#Scrum Master

Jeżeli interesujesz się iteracyjnym podejściem do zarządzania projektami i wytwarzaniem oprogramowania, to rola Scrum Mastera jest dla Ciebie. 

Kim jest Scrum Master? Zgodnie ze Scrum Guide to najprościej – lider służebny (eng. servant-leader), odpowiadający za trzy poziomową współpracę z: Product Ownerem, zespołem developerskim i całą organizacją. Odpowiada za utworzenie właściwego środowiska, przyrost produktu na koniec sprintu, ale przede wszystkim za wdrożenie teorii Scruma, jego praktyk, zasad oraz wartości. 

Dobry Scrum Master potrafi słuchać, otwarcie wskazać pojawiające się problemy i przedstawić je zespołowi – tak, aby na przestrzeni danego spotkania udało się znaleźć ich rozwiązanie. Inicjuje również zmiany i prowadzi spotkania scrumowe. Wszystkie zadania Scrum Mastera prowadzą do podniesienia współpracy i efektywności w zespole.

Dla kogo? Dla osób zaangażowanych, empatycznych i obiektywnych. 

Tych możliwości rozwoju w IT jest o wiele (wiele) więcej! Jeżeli któryś kierunek rozwoju zawodowego szczególnie Cię interesuje, daj znać koniecznie. Ten artykuł może być dobrym wstępem do kolejnych artykułów/wpisów. 

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.