Każda pasja, której się poświęcamy uczy nas dobrej organizacji czasu

02 grudnia 2021

Magdalena Bacińska pracuje w Scalo jako specjalistka ds. administracji i rozliczeń. W wolnym czasie podróżuje oraz tworzy grafiki i ilustracje. W ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie  w konkursie #CreateAsUs, którego tematem było zaprojektowanie plakatu nawiązującego do hasła „Kolektyw”. Ta artystyczna strona zainteresowań Magdy pomaga jej zupełnie się „zresetować” i przenieść do świata wyobraźni, a także bywa przydatna w codziennej pracy.

Co najbardziej lubisz w pracy administracyjnej? Czy jesteś dobrze zorganizowana?

Myślę, że na tym stanowisku dobra organizacja to podstawa. Poza wyznaczonymi comiesięcznymi terminami, do których musimy się dostosować, codziennie pojawiają się

w naszej pracy nowe wyzwania i zadania ad hoc. Dzięki temu praca jest ciekawa i stymuluje mnie do ciągłego rozwoju, co bardzo sobie cenię.  Kluczem do sukcesu jest dobrze prowadzony kalendarz i umiejętność priorytetyzacji zadań. Dużą rolę odgrywa też zgrany zespół i współpracownicy, na których można polegać w każdej sytuacji. 😊

Jakim pasjom poświęcasz czas po pracy?

Mam dwie główne pasje. Pierwsza to tworzenie grafik i ilustracji. Druga to podróże – zarówno te do odległych krajów, jak i te po Polsce. Podróżuję kiedy tylko mam taką możliwość (niestety obecnie jest to oczywiście trudniejsze). W czasie studiów pracowałam również jako pilot wycieczek na Bałkanach.

Czy artystyczna pasja pomaga Ci radzić sobie z wyzwaniami zawodowymi?

Moim zdaniem każda pasja, której się poświęcamy uczy nas dobrej organizacji czasu, co z pewnością pomaga w życiu codziennym jak i w pracy. Jeżeli chodzi konkretnie o pasję artystyczną to rzeczywiście zdarzają się momenty w mojej pracy, w których zmysł estetyczny i artystyczne doświadczenie są przydatne.

Magdalena-Bacinska-1
Magdalena-Bacinska-kolektyw

Skąd pomysł na robienie ilustracji?

Rysowałam tak naprawdę od dziecka. „Na poważnie” rysunkiem zainteresowałam się podczas przygotowań do egzaminów na uczelnie, na które aplikowałam. Przez rok studiowałam architekturę krajobrazu, jednak nie byłam zadowolona z tego wyboru i zmieniłam kierunek. Tworzenie ilustracji jest moją pasją, która pomaga mi zupełnie się „zresetować” i przenieść do świata wyobraźni. Ilustracje to nasze własne wyobrażenia na temat konkretnego motywu, historii, muzyki, filmu. Bardzo podoba mi się to, że w ilustracji nie ma ograniczeń i możemy podzielić się z odbiorcami naszym pomysłem i wizją, która wcześniej istniała jedynie w naszych głowach.

Jaką techniką rysujesz? Czy masz swój styl, w którym wykonujesz prace?

Obecnie głównie tworzę ilustracje cyfrowe, ponieważ jest to dla mnie wygodniejsze – mając ze sobą tablet mogę rysować tak naprawdę wszędzie. W tym roku udało mi się ukończyć graficzne studia podyplomowe, co pozwoliło mi poczuć się pewniej w wielu programach. Jeżeli rysuję tradycyjnie to bardzo lubię korzystać z Promarkerów lub tworzyć czarno-białe grafiki przy użyciu tuszu. Przypuszczam, że po kilku latach tworzenia, w moich pracach pojawił się już pewnie zalążek jakiegoś stylu. Mam nadzieję, że będzie on kiedyś dużo bardziej wypracowany, cały czas się uczę. Staram się, żeby moje pracy miały w sobie ciepło, ale i pewną tajemnicę. Zależy mi, żeby prace były przyjemne wizualnie w odbiorze, ale nie były przy tym kiczowate.

Gdzie możemy zobaczyć Twoje ilustracje?

Prowadzę swój profil na platformie Behance. Wszystkich serdecznie zapraszam. 😊

Czy pokażesz nam pracę, z której jesteś najbardziej dumna?

Myślę, że najbardziej jestem dumna z pracy, którą w ubiegłym roku wykonałam na konkurs #CreateAsUs. Tematem konkursu było zaprojektowanie plakatu, który będzie nawiązywał do hasła „Kolektyw”. Udało mi się otrzymać wyróżnienie, co miało dla mnie duże znaczenie, ponieważ w jury zasiadał m.in. Andrzej Pągowski, którego bardzo cenię.

Czy miewasz momenty blokady twórczej? Jak sobie z nimi radzisz?

Oczywiście, że tak. W momencie blokady twórczej słucham ulubionej muzyki, przeglądam profile twórców, których śledzę na platformach społecznościowych  – szukam inspiracji. Czasami jednak warto sobie w takim momencie zrobić krótką przerwę od rysowania. Z doświadczenie wiem, że po chwili takiego odpoczynku powrót do tworzenia sprawi nam dużo większą radość i wrócimy do pracy z nowymi pomysłami i zapałem.

Czy Twoim zdaniem ilustrowania można się nauczyć? Czy potrzebna jest choć odrobina talentu?

To chyba zależy od tego co rozumiemy przez pojęcie „ilustrowanie”. Moim zdaniem ważne, żeby ilustrator posiadał przynajmniej podstawową wiedzę na temat zasad kompozycji, dobierania barw, perspektywy. Talent i zmysł plastyczny na pewno tutaj nie zaszkodzą. Obecnie na internetowych platformach szkoleniowych jest mnóstwo kursów dotyczących programów graficznych, jak i samego ilustrowania. Natomiast ilustrować można również fotografiami, kolażami, prostymi rysunkami. Zdarza się, że osobom utalentowanym plastycznie, posiadającym już pewne zaplecze i nawyki ciężko przedstawić coś w prosty sposób. Rysunek bywa zbyt „uładniony” i przekombinowany, w efekcie czego czasami nie jest interesujący. Prace osób z mniejszymi umiejętnościami plastycznymi, niekiedy paradoksalnie są ciekawsze i mają w sobie większą „świeżość” – tak samo jak na przykład prace wykonane przez dzieci. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać i od tego jaki rodzaj ilustracji jest nam potrzebny w konkretnym projekcie. Najlepiej jednak oczywiście kiedy efekt ten jest uzyskany świadomie, a nie przypadkowo.

Na koniec wybierz jedną z opcji, która pasuje do Ciebie bardziej.

  • E-mail czy telefon? E-mail
  • Praca w biurze czy praca zdalna? Najlepiej 50/50 😊
  • Ołówek czy kredki? Ołówek
  • Papier czy tablet graficzny? Tablet graficzny
  • Photoshop czy Procreate? Procreate
Magdalena-Bacinska-4

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.