Kod, kadr, maluch i wirtualna adrenalina, czyli odkrywamy pasje

15 maja 2024

Kamil to nie tylko inżynier DevOps, ale i człowiek o wielu pasjach. Potrafi łączyć świat kodu z pięknem fotografii, sentymentem do Fiata 126p oraz z emocjami wirtualnych wyścigów. Poznaj jego historię i odkryj, jak udowadnia, że życie pełne pasji jest w zasięgu ręki!

W jakim projekcie pracujesz?

Obecnie pracuję jako inżynier DevOps w projekcie dla działu bezpieczeństwa w banku. 

Co Cię skłoniło do zorganizowania konferencji o open source?

Zacznijmy może od krótkiego wstępu. Sesja Linuksowa jest organizowana przez Akademickie Stowarzyszenie Informatyczne (ASI), studencką organizację na Politechnice Wrocławskiej. Celem tej organizacji jest promowanie różnych dziedzin informatyki i pokrewnych, takich jak elektronika. W ramach swoich działań, Stowarzyszenie prowadzi wiele projektów dla studentów chcących zostać programistami lub specjalistami SysOps/DevOps. Dołączyłem do ASI, aby rozwijać się w IT w bardziej praktyczny sposób niż tylko w ramach nauki. Po ukończeniu studiów nadal jestem członkiem organizacji i uczestniczę w jej wydarzeniach. 

Moja przygoda z organizacją konferencji zaczęła się od 12. edycji, kiedy to jako wolontariusz pomagałem w noszeniu stołów czy rozdawaniu materiałów promocyjnych. Na kolejnych edycjach pomagałem już w pozyskiwaniu sponsorów i prowadzeniu transmisji live z wydarzenia. Przy 18. Sesji Linuksowej, która odbyła się w tym roku, zajmowałem się m.in. pozyskiwaniem partnerów medialnych, organizacją konkursu i tworzeniem fotorelacji z wydarzenia. 

Jakie są cele tej konferencji?

Nadrzędnym celem Sesji Linuksowej jest promowanie oprogramowania open source i społeczności FOSS. Podczas konferencji odbywają się również prelekcje promujące nowe technologie i aktualne trendy w IT. 

Jakie masz plany na kolejne edycje konferencji?

Tegoroczna edycja była dopiero drugą po pandemii, więc wciąż dużym wyzwaniem było szerzenie informacji i zachęcanie do udziału w wydarzeniu stacjonarnym po dłuższej przerwie. Dodatkowym wyzwaniem było dla mnie pogodzenie roli fotografa i osoby organizującej konkurs, co wymagało częstego przemieszczania się i utrzymania sprawnej komunikacji z głównym koordynatorem oraz osobami zbierającymi odpowiedzi. 

Jakie wyzwania napotkałeś podczas organizacji konferencji?

Wszyscy organizatorzy analizują teraz minione wydarzenie, ale już wiem, że ponownie zaangażuję się w kolejną edycję. Główną częścią działań organizacyjnych zajmują się aktywni członkowie ASI, studenci Politechniki Wrocławskiej. 

Od jak dawna interesujesz się sim racingiem? Co najbardziej lubisz w tej dziedzinie?

Sim racingiem interesuję się od około 3 lat. Granie pozwala mi się oderwać od codzienności i jest formą odpoczynku. 

Jakie masz ulubione symulatory wyścigów i dlaczego?

Aktualnie gram w F1 23 i zaczynam przygodę z Assetto Corsą. Zaczynałem od Colin McRae Rallyod tej gry zaczęła się moja pasja do ścigania. W tamtym czasie ścigał się również Robert Kubica i pamiętam niedzielne oglądanie Grand Prix. Nadal oglądam F1 i to właśnie zrodziło moje zainteresowanie grami z serii F1, a następnie bardziej zaawansowanymi symulatorami jak Assetto Corsa. 

Twoją pasją jest też fotografia. Jaki sprzęt fotograficzny posiadasz?

Obecnie posiadam Sony A6400 z obiektywami Sigma 18-50mm F2.8, Sony E 55-210mm f/4.5-6.3 oraz Sony 50mm 1.8F. Dodatkowo mam statyw i podstawowe filtry na obiektyw. 

Gdzie szukasz inspiracji do swoich zdjęć?

Wracam do robienia zdjęć po przerwie, więc zabieram aparat ze sobą wszędzie, gdzie mogę. Staram się łapać momenty, nawet podczas zwykłego spaceru. W ostatni weekend poszedłem na mecz lacrosse, gdzie udało mi się uchwycić kilka ciekawych ujęć. 

Jak długo posiadasz swojego Fiata 126p i jak go oceniasz w porównaniu z nowoczesnymi samochodami?

Malucha kupiłem w 2014 roku jako moje pierwsze auto. Miałem szczęście i udało mi się go kupić w bardzo dobrym stanie. Mimo sentymentu do Malucha, muszę przyznać, że zdecydowanie bardziej przemawiają do mnie nowsze auta. Nowoczesne samochody oferują znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu, szczególnie podczas dłuższych podróży. Fiat 126p sprawdza się natomiast idealnie na krótkie trasy po mieście, ze względu na łatwość parkowania. Niestety z braku czasu nie mogę poświęcić mu teraz tyle uwagi, ile wymagałoby utrzymanie go w dobrym stanie. 

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Chciałbym dalej rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Planuję również nauczyć się obróbki zdjęć, aby móc bardziej profesjonalnie podchodzić do mojego hobby…

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.