Jeżeli jesteś managerem w firmie IT, na pewno już wiesz, że praca zdalna może mieć pozytywny wpływ na zaangażowanie pracowników. Jeżeli odpowiednio wyznaczysz cele oraz zapewnisz swojemu zespołowi narzędzia do szybkiej komunikacji, praca z domu będzie mogła przebiegać praktycznie w taki sam sposób jak w biurze. Przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą Ci zmotywować zespół oraz zwiększyć jego zaangażowanie.
OKREŚL CELE
Motywacja do pracy jest dużo większa, jeżeli pracownik wie, czego od niego oczekujesz. Zadbaj więc o to, by Twój zespół miał jasno określne cele, które są możliwe do spełnienia. Zbyt wygórowane wymagania mogą zniechęcić pracowników i powodować znaczny spadek wydajności. Jeżeli do wykonania określonych zadań niezbędna jest praca grupowa, podziel obowiązki sprawiedliwie między członków zespołu.
POSTAW NA KONTAKT Z PRACOWNIKIEM
Dla pracownika, który wcześniej wykonywał pracę wyłącznie z biura, jedną z najtrudniejszych rzeczy w pracy zdalnej może być brak bezpośredniego kontaktu z managerem oraz innymi pracownikami. Właśnie dlatego osoba zarządzająca projektem powinna kontaktować się z pracownikiem dużo częściej niż w przypadku pracy biurowej. Poza rozmowami biznesowymi, dobrze poruszyć także tematy związane z czasem wolnym – zapytać o urlop, hobby, czy ostatnio obejrzany film. Nie każdy pracownik lubi sam inicjować rozmowę, dlatego to właśnie manager powinien wyprzedzić jego oczekiwania w tym zakresie.
NIE ZAPOMNIJ O FEEDBACKU
Oprócz stałego kontaktowania się w sprawach bieżących, bardzo ważny jest nieustanny feedback. Przekazywanie informacji zwrotnej na temat wykonanej pracy jest bardzo ważne i pełni dwie podstawowe funkcje:
- w przypadku dobrze wykonanego zadania, pochwała daje pracownikowi poczucie uznania i motywuje do dalszej pracy;
- w przypadku zadania wykonanego poniżej oczekiwań, uwagi pozwalają na poprawę jakości w przyszłości i zachęcają do osiągnięcia doskonałości.
Feedback jest ważny zarówno w przypadku pracy indywidualnej, jak i zespołowej.
ZAPEWNIJ MERYTORYCZNE WSPARCIE I UTRZYMAJ KOMUNIKACJĘ
Praca z domu może być trudna w szczególności w przypadku pracowników zaczynających swoją karierę zawodową, którzy na co dzień korzystają z rad bardziej doświadczonych kolegów z biura. Zwróć na nich szczególną uwagę i zapewnij im dostęp do potrzebnej wiedzy. Jeżeli jest to potrzebne, wyznacz innych pracowników, którzy będą odpowiedzialni za merytoryczne wsparcie i nigdy nie odmówią pomocy mniej doświadczonym kolegom.
ZAPEWNIJ ODPOWIEDNIE WARUNKI PRACY
Chociaż praca z domu dla wielu pracowników jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, to dla niektórych osób może stanowić duże wyzwanie. Dotyczy to szczególnie tych osób, które mają małe dzieci lub nie mają odpowiednich warunków (np. są w trakcie remontu mieszkania). Porozmawiaj z pracownikami o tym, czy praca z domu jest dla nich komfortowa. Jeżeli nie, postaraj się zapewnić im miejsce, w którym będą mogli spokojnie pracować. Możesz np. wydzielić dla nich specjalną strefę w biurze.
ZADBAJ O ROZWÓJ OSOBISTY PRACOWNIKÓW
W normalnych warunkach pracownicy firm informatycznych mogą liczyć na wiele różnych benefitów, takich jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne, karty do klubów sportowych czy dodatkowe kursy językowe. Praca zdalna nie musi oznaczać rezygnacji z tego rodzaju motywatorów. Utrzymaj dodatki, które nie wymagają obecności pracownika w firmie, a te, które są nieodłącznie związane z wizytą w siedzibie firmy postaraj się zmodyfikować, np. przenieś kursy językowe do sieci.