Tak naprawdę, nawet pracując w domu, możemy zrobić wiele. Zacznij od analizy swojego domowego środowiska pracy. Na pewno od razu zauważysz kilka obszarów, w których podejście eko można byłoby poprawić. Od czego warto zacząć?
Szanuj energię
Zostawiasz komputer włączony przez całą dobę? To błąd! Jeśli chcesz być bardziej eko, wyłączaj komputer po skończonej pracy. Energię oszczędzisz też, nie stosując wygaszacza ekranu. Wiele osób łapie się też na tym, że zapomina odłączyć ładowarkę i sprzęty, gdy ich nie używa. Postaraj się odłączać ją zaraz po naładowaniu, a szybko zauważysz różnicę w rachunkach za energię elektryczną. Dobrym nawykiem jest również rezygnacja z używania jednorazowych baterii (np. klawiatury i myszy), zastępując je tzw. akumulatorkami. Życie w stylu zero waste to też powstrzymywanie się od wymiany sprzętów elektronicznych od razu, gdy tylko na rynku pojawi się nowy model. Elektrośmieci to ogromny problem dzisiejszego społeczeństwa. Jeśli więc Twój stary telefon lub komputer wciąż działa, może nie warto wymieniać go na inny?
Zainwestuj w energooszczędne żarówki
Korzystanie z energooszczędnych żarówek w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne, a dodatkowo zgodne z biurowymi zasadami BHP. Najbardziej ekonomicznym źródłem światła są obecnie żarówki LED, które emitują bardzo mało ciepła i dają światło pozbawione promieniowania UV. Staraj się też wykorzystywać światło dzienne tak długo, jak to możliwe.
Pij kranówkę
Woda butelkowana w plastiku to największa zmora naszych czasów. O szkodliwości tego materiału wie każdy, warto więc skończyć z kupowaniem wody w plastikowych butelkach. Woda z kranu jest równie zdrowa. Wystarczy zainstalować odpowiedni filtr, a nawet urządzenie, dzięki któremu możesz mieć wodę gazowaną. Będziesz bardziej eko i jednocześnie zaoszczędzisz! Pozostając w temacie plastiku, nie zapominaj również o prawidłowym segregowaniu odpadów.
Kup sobie roślinkę
Komputer, telefon i inne urządzenia niestety negatywnie wpływają na jakość powietrza w domowym biurze. Dlatego, oprócz częstego wietrzenia pomieszczeń, warto zaopatrzyć się w roślinkę, która zadba o powietrze w domu (polecamy lokalną wymianę roślinek, korzystając z grup na facebooku, albo aplikacji Plantswapp). Do roślin, które korzystnie wpływają na powietrze w domu, należą: skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, epipremnum, zielistka, fikus benjamina, sansewieria czy trzykrotka.
Ograniczaj ślad węglowy – używaj mniej papieru
Staraj się drukować tylko to, co jest absolutnie konieczne. W miarę możliwości, przejdź na e-faktury. Staraj się dokumenty, teksty czy prezentacje wysyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, bez drukowania. Dzięki temu pomożesz środowisku i jednocześnie zaoszczędzisz na papierze i materiałach eksploatacyjnych do drukarki. Dodatkowo, warto zastąpić tradycyjne notatniki i karteczki biurowe, tymi w wersji elektronicznej.
Ogranicz produkcję śmieci
Zacznij od kupowania tylko niezbędnych produktów i zrób wszystko, aby ograniczyć produkcję plastiku. Ze wszystkich biurowych materiałów korzystaj tak długo, jak to możliwe. Segreguj odpady, dzieląc je na 5 podstawowych grup. Domowa selekcja, a w konsekwencji recykling śmieci, zapobiega przepełnianiu się wysypisk oraz ogranicza zużycie surowców naturalnych. Dla przykładu, wrzucając makulaturę do pojemnika na papier, umożliwiamy ponowne wyprodukowanie z niej artykułów papierniczych.