Domowe biuro w stylu zero waste.

10 listopada 2020

Praca zdalna, sytuacja pandemiczna, aranżowanie przestrzeni domowej w prowizoryczne biuro – w ostatnich miesiącach chyba wielu z nas ma z tym do czynienia każdego dnia. Z jednej strony, można mówić o wygodzie – wystarczy kubek kawy i laptop, aby zdalne obowiązki wykonywać leżąc w łóżku. Z drugiej strony, szybko może zmienić się to w koszmar – nuda doskwiera, brak towarzystwa współpracowników staje się irytujący. Na dodatek w domu szybko przerobionym na biuro zaczyna robić się trudny do ogarnięcia bałagan. Praca zdalna nie zawsze idzie w parze z ekologią. Jak więc również w pracy w domu wdrożyć ideologię zero waste? Czy w ogóle jest to możliwe? Jak najbardziej!

Dlaczego zero waste to nie wybór, a obowiązek

Z raportu opublikowanego przez Eurostat wynika, że Polacy każdego roku marnują 9 milionów ton żywności. Oznacza to, że średnio każdy z nas wyrzuca około 52 kilogramów jedzenia. Polecamy korzystanie z aplikacji umożliwiających ratowanie jedzenia (kupując nawet 50 % taniej) z pobliskich restauracji, piekarni, kawiarni i sklepów, takich jak Foodsi lub Too Good To Go.
Dodatkowo do mórz i oceanów każdego roku trafia około 8 milionów ton plastikowych odpadów, a 85% śmieci na plażach to właśnie ten materiał. Greenprojects szacuje, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Tylko w krajach Unii Europejskiej zużywa się 36,4 miliarda plastikowych słomek rocznie.

Te statystyki przerażają i pokazują, że nasza planeta jest z roku na rok w coraz gorszej kondycji. Na naszych oczach maleje powierzchnia pokrywy lodowej, giną kolejne gatunki zwierząt, podnosi się poziom mórz i oceanów. Niestety, wszystkie te zmiany związane są przede wszystkim z przemysłową działalnością człowieka. Naukowcy alarmują, że do 2030 roku osiągniemy punkt krytyczny, który związany będzie z nieodwracalnymi zmianami w ekosystemie. Czasu na działanie mamy więc naprawdę niewiele.

Dlatego każdy z nas powinien robić wszystko, aby jak najbardziej przyczynić się do odwrócenia tego trendu. Na szczęście z roku na rok tak ważna świadomość ekologiczna poprawia się. Wiemy coraz więcej o zmianach klimatycznych i zanieczyszczeniu środowiska i wielu Polaków dba o to, aby być eko. Przybywa osób żyjących zgodnie z ideologią zero waste. Co to jednak tak naprawdę oznacza?

Czym tak naprawdę jest zero waste?

Zero waste to unikanie marnotrawstwa w każdym tego słowa znaczeniu. Jest to nie tylko życie bez odpadów, choć właśnie od tego zwykle zaczynamy w naszych domach eko-rewolucję, ale też powstrzymywanie się od używania w nadmiarze niemal wszystkich zasobów. Ideologia zero waste uwzględnia pięć aspektów.

Refuse – czyli odmawianie sobie pewnych rzeczy i w pewnym sensie rezygnacja z wygody.

Reduce – redukowanie zużycia zasobów.

Reuse – rezygnacja z jednorazowych zasobów na korzyść tych, które mogą być używane wielokrotnie – przykładem jest szklana butelka na wodę zamiast używanych jednorazowo plastikowych.

Recycle – sortowanie i przetwarzanie odpadów w celach recyklingowych.

Rot – kompostowanie zasobów.

Jak te zasady uwzględnić w pracy?

Co może oznaczać zero waste w miejscu pracy? Wiele firm stara się tak zarządzać produktami i procesami, aby eliminować szkodliwość zużytych produktów i materiałów. Coraz więcej biur i fabryk systematyczne zmniejsza objętość odpadów i odzyskuje wszelkie możliwe zasoby, aby wyeliminować uwalnianie szkodliwych substancji do wody, ziemi i powietrza. Zero waste w pracy to też dobre planowanie i nabywanie tylko tego, co naprawdę jest potrzebne. Lepiej kupować mniej, ale lepszej jakości.

Okej, czy w takim razie zasady zero waste możesz wdrożyć również wtedy, gdy pracujesz w domu? Zdecydowanie tak – praca w domu to świetna okazja do poprawienia swoich codziennych nawyków.

Co możemy zrobić dla środowiska, pracując zdalnie

Tak naprawdę, nawet pracując w domu, możemy zrobić wiele. Zacznij od analizy swojego domowego środowiska pracy. Na pewno od razu zauważysz kilka obszarów, w których podejście eko można byłoby poprawić. Od czego warto zacząć?

Szanuj energię
Zostawiasz komputer włączony przez całą dobę? To błąd! Jeśli chcesz być bardziej eko, wyłączaj komputer po skończonej pracy. Energię oszczędzisz też, nie stosując wygaszacza ekranu. Wiele osób łapie się też na tym, że zapomina odłączyć ładowarkę i sprzęty, gdy ich nie używa. Postaraj się odłączać ją zaraz po naładowaniu, a szybko zauważysz różnicę w rachunkach za energię elektryczną. Dobrym nawykiem jest również rezygnacja z używania jednorazowych baterii (np. klawiatury i myszy), zastępując je tzw. akumulatorkami. Życie w stylu zero waste to też powstrzymywanie się od wymiany sprzętów elektronicznych od razu, gdy tylko na rynku pojawi się nowy model. Elektrośmieci to ogromny problem dzisiejszego społeczeństwa. Jeśli więc Twój stary telefon lub komputer wciąż działa, może nie warto wymieniać go na inny?

Zainwestuj w energooszczędne żarówki
Korzystanie z energooszczędnych żarówek w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne, a dodatkowo zgodne z biurowymi zasadami BHP. Najbardziej ekonomicznym źródłem światła są obecnie żarówki LED, które emitują bardzo mało ciepła i dają światło pozbawione promieniowania UV. Staraj się też wykorzystywać światło dzienne tak długo, jak to możliwe.

Pij kranówkę
Woda butelkowana w plastiku to największa zmora naszych czasów. O szkodliwości tego materiału wie każdy, warto więc skończyć z kupowaniem wody w plastikowych butelkach. Woda z kranu jest równie zdrowa. Wystarczy zainstalować odpowiedni filtr, a nawet urządzenie, dzięki któremu możesz mieć wodę gazowaną. Będziesz bardziej eko i jednocześnie zaoszczędzisz! Pozostając w temacie plastiku, nie zapominaj również o prawidłowym segregowaniu odpadów.

Kup sobie roślinkę
Komputer, telefon i inne urządzenia niestety negatywnie wpływają na jakość powietrza w domowym biurze. Dlatego, oprócz częstego wietrzenia pomieszczeń, warto zaopatrzyć się w roślinkę, która zadba o powietrze w domu (polecamy lokalną wymianę roślinek, korzystając z grup na facebooku, albo aplikacji Plantswapp). Do roślin, które korzystnie wpływają na powietrze w domu, należą: skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, epipremnum, zielistka, fikus benjamina, sansewieria czy trzykrotka.

Ograniczaj ślad węglowy – używaj mniej papieru
Staraj się drukować tylko to, co jest absolutnie konieczne. W miarę możliwości, przejdź na e-faktury. Staraj się dokumenty, teksty czy prezentacje wysyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, bez drukowania. Dzięki temu pomożesz środowisku i jednocześnie zaoszczędzisz na papierze i materiałach eksploatacyjnych do drukarki. Dodatkowo, warto zastąpić tradycyjne notatniki i karteczki biurowe, tymi w wersji elektronicznej.

Ogranicz produkcję śmieci
Zacznij od kupowania tylko niezbędnych produktów i zrób wszystko, aby ograniczyć produkcję plastiku. Ze wszystkich biurowych materiałów korzystaj tak długo, jak to możliwe. Segreguj odpady, dzieląc je na 5 podstawowych grup. Domowa selekcja, a w konsekwencji recykling śmieci, zapobiega przepełnianiu się wysypisk oraz ogranicza zużycie surowców naturalnych. Dla przykładu, wrzucając makulaturę do pojemnika na papier, umożliwiamy ponowne wyprodukowanie z niej artykułów papierniczych.

Dlaczego warto zmienić swoje nawyki ekologiczne, nawet małymi krokami

Zero waste to już nie wybór, ale konieczność, dzięki której mamy jeszcze szansę uratować środowisko naturalne. Dlaczego warto być eko?

Ratujesz środowisko
Zmiany klimatyczne zagrażają nie tylko człowiekowi, ale i wszystkim gatunkom zwierząt (np. populacji pszczół), powodują też znikanie z powierzchni Ziemi lasów. Wszystkie decyzje dnia codziennego, nawet te najmniejsze, mają wpływ na to, jak szybko degradacja środowiska będzie postępować. Szerzenie świadomości ekologicznej i wdrażanie nawet najmniejszych zmian mają realny wpływ na to, czy zniknie kolejny gatunek zwierząt lub roślin i czy będziemy oddychać czystym powietrzem.

Wspierasz swoje zdrowie
Życie w zgodzie z zero waste ma też bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Komunikacja miejska czy rower zamiast samochodu realnie przekładają się na jakość powietrza, którym oddychamy. Dodatkowo odrobina ruchu na pewno Ci nie zaszkodzi, tak jak i przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety bez kupowania jedzenia „na zapas”.

Oszczędzasz pieniądze
Bycie eko po prostu się opłaca! Czasem niewielkie zmiany pozwalają wygenerować duże oszczędności. Każda energooszczędna żarówka czy wyłączona z gniazdka ładowarka to realna oszczędność na Twoim koncie. Choć energooszczędny sprzęt elektroniczny jest zwykle droższy, jest to inwestycja, która na pewno się zwróci.

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.