Dobre słowa mają moc-doceń swoich współpracowników

19 listopada 2020

Miła atmosfera w miejscu pracy może znacznie ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków i pozytywnie wpływać na Twoje samopoczucie. Jeżeli zależy Ci na tym, by osoby z którymi codziennie spędzasz wiele godzin w biurze czuły się dobrze w Twoim towarzystwie i były przyjacielsko nastawione, nie zapominaj o tym, by od czasu do czasu powiedzieć im miłe słowo. Dzięki temu Twoi współpracownicy poczują się lepiej i będą postrzegać Cię z zupełnie innej perspektywy.

Docenianie współpracowników – kilka statystyk

Poczucie docenienia to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Każdy z nas lubi czuć się potrzebny i wiedzieć, że jego działania mają sens. Dotyczy to w szczególności pracy zawodowej, w której każdego dnia musimy zmagać się z nowymi zadaniami oraz wyzwaniami. Raport z ogólnopolskiego badania z 2018 roku o nazwie Indeks Doceniania wskazuje, że najwyższe poczucie docenienia, wynoszące aż 69%, mają osoby o stażu pracy krótszym niż 6 miesięcy. Po roku pracy poziom ten spada aż o 13%. A to jeszcze nie koniec! Po trzech latach pracy aż 1/3 pracowników czuje się niedoceniona.

Dlaczego docenianie pracy innych jest tak ważne?

Praca to jedna z najważniejszych sfer życia każdego dorosłego człowieka. Przy zatrudnieniu na pełny etat spędzamy w niej aż 8 godzin dziennie, czyli równio 1/3 czasu, jakim dysponujemy. Dla wielu osób pracowanie jest jednym z filarów życia, który nadaje mu kształt i wyznacza bieg. Tacy pracownicy w pełni oddają się pracy, nie traktując jej przy tym jako przykry obowiązek. Jeżeli pracownik nigdy nie otrzymuje pochwał, a jego działania są praktycznie niezauważalne, może szybko stracić zapał do pracy i rozpocząć poszukiwania nowego zatrudnienia, które zagwarantuje mu lepszy komfort psychiczny. Kultura doceniania powinna być zatem bardzo ważnym elementem w każdej firmie, nie tylko na płaszczyźnie pracownik-przełożony. Osoby, które przynajmniej od czasu do czasu usłyszą miłe słowo od szefa lub kolegów, są zwykle bardziej zaangażowani w życie firmy i, co za tym idzie, pracują znacznie efektywniej.

Kultura doceniania

Niestety, jak pokazują badania Indeksu Doceniania, kultura doceniania w polskich firmach wciąż jest nowością, a oficjalne systemy doceniania pracowników spotkać możemy tylko w 39% polskich firm. W wielu przypadkach osoby, które rządzą przedsiębiorstwami, całkowicie pomijają wprowadzenie takiego elementu jako plan na przyszłość. W praktyce stworzenie kultury doceniania nie jest jednak aż tak trudne. Jedyne, co jest potrzebne, by wykreować takie środowisko, to rozmowa i dobre chęci. Kultura doceniania w firmie to nie tylko pochwały od szefa, ale również miłe słowa między pracownikami. Niestety w firmach, w których przełożeni stronią od pochwał, współpracownicy zwykle również nie okazują sobie uznania.

Jak docenić innych w pracy?

Docenianie innych w pracy to przede wszystkim miłe słowa, które sprawią, że atmosfera od razu stanie się lepsza. Czasem wystarczy jedno proste zdanie takie jak: Dziękuję, doceniam twoje zaangażowanie, by nasz współpracownik poczuł, że ktoś zauważa wartość jego działań. Raz na jakiś czas warto również pokusić się o pochwałę publiczną w obecności reszty załogi. Takie słowa mają dużo mocniejsze znaczenie. W większych firmach, w których kontakt osobisty nie jest tak częsty, warto docenić współpracowników na inne sposoby. Przy docenianiu warto podkreślić konkretne działania, które zasługują na uwagę. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać z podziękowaniami. Może być to odebrane jako próba osaczenia lub zdominowania pracownika. Czasami zaskoczony pozytywnymi komentarzami kolega z pracy może odnieść wrażenie, że nasz gest ma tak naprawdę zakamuflowane drugie dno i wiąże się z nim na przykład jakaś prośba.

Najlepsze formy doceniania

Docenianie współpracowników jest bardzo ważne, dlatego nigdy nie powinieneś się przed nim bronić. W zależności od tego, jakie wiążą Was relacje oraz tego, z jakich narzędzi korzystacie, możesz zrobić to na kilka sposobów. Oprócz metod tradycyjnych masz również możliwość docenienia kolegi z biura przy pomocy nowych technologii. Pamiętaj, że każda próba okazania uznania się liczy i tylko od Ciebie zależy, jaki sposób wybierzesz.

Klasyczny liścik
Jest to najbardziej tradycyjny sposób na okazanie uznania drugiej osobie. Świetnie sprawdzi się w szczególności w przypadku starszych współpracowników, którzy nie mają aż tak dużego zaufania do nowych technologii. Niewielka karteczka z podziękowaniem i uśmiechem pozostawiona na biurku współpracownika z pewności podniesie jego morale i da energię do dalszej pracy. Jeśli chcesz możesz dołączyć do niej dobry prezent, np. Cukierka. Z pewnością pozostanie wówczas w pamięci na długo.

Miła wiadomość
Jeżeli Twój współpracownik przesłał Ci stworzony przez siebie raport, analizę lub jakikolwiek dokument, nad którym spędził dużo czasu, po jego otrzymaniu nigdy nie rezygnuj z odpowiedzi! Gdy już zapoznasz się z treścią pliku, prześlij feedback do nadawcy i doceń jego pracę. Wskaż, co podobało Ci się w szczególności oraz na co zwróciłeś uwagę. Taka wiadomość nic Cię nie kosztuje, a Twój współpracownik poczuje, że to, co zrobił, miało sens i w przyszłości chętnie będzie pomagać Ci w pracy.

Rozmowa telefoniczna
Zwyczajna rozmowa telefoniczna to również wspaniała okazja, by docenić kolegę z firmy. Pamiętaj, że czasem warto na chwilę zapomnieć o obowiązkach oraz zadaniach, by sprawić komuś przyjemność. Aby docenić współpracownika, wystarczy tak naprawdę jedno miłe zdanie. Taki gest z pewnością będzie nieoczekiwaną niespodzianką.

Wiadomość na komunikatorze
W wielu nowoczesnych firmach komunikacja między pracownikami to nie tylko maile oraz telefony. Coraz popularniejsze stają się również komunikatory. Jeżeli Ty również korzystasz w pracy z systemu natychmiastowych wiadomości, jest to jeden z najlepszych kanałów, dzięki którym możesz kogoś docenić. Po prostu raz na jakiś czas napisz osobie, z którą rozmawiasz, jak wartościowa jest dla Ciebie jej praca. Z pewnością wywołasz uśmiech na twarzy rozmówcy!

Kudos na komunikatorze
W wielu firmach Workplace to główne centrum komunikacyjne, które łączy współpracowników i pozwala im w szybki sposób komunikować się między sobą oraz postować ważne informacje. To również wspaniałe miejsce, w którym możemy podziękować współpracownikom za ich dotychczasową pomoc i zaangażowanie. Opcji mamy kilka, jednak najciekawszą z nich może okazać się wstawienie specjalnego posta, w którym docenimy osoby na co dzień nam pomagające.

Kudos na LinkedIn
Kto powiedział, że współpracownika docenić możemy tylko w gronie innych kolegów z pracy? Kudos na linkedin to wspaniały sposób, by przełamać ten stereotyp. Pochwała opublikowana w tym serwisie społecznościowym to coś więcej niż kilka dobrych słów – to opinia, która może przydać się w przyszłej karierze zawodowej. W końcu większość pracodawców, rekruterów i head hunterów również jest obecna na portalu!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pochwały to prawdziwy motywator, który może znacząco zwiększyć produktywność pracownika oraz sprawić, że praca będzie przyjemnością. Jeżeli jesteś naprawdę zadowolony z tego, jak pracuje Twój współpracownik, nic nie stoi na przeszkodzie, by wspomnieć o nim kilka miłych słów podczas rozmowy z szefem. Pamiętaj, że taki gest to nie tylko wyraz Twojej sympatii, ale również pewnego rodzaju uczciwość w stosunku do kolegów i koleżanek z pracy.

Dzień Życzliwości to wspaniała okazja do tego, by docenić współpracowników i powiedzieć im kilka miłych słów. Jeżeli nigdy nie okazywałeś uznania kolegom z biura, zrób to i postaraj się, by regularne pochwały weszły Ci w nawyk!

Zobacz także

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi. Dowiedz się więcej lub zamknij wiadomość.